Z NÁVŠTĚVY OSTROVA MALTA

Shodou okolností jsme dostali dva příspěvky o betlemářských zajímavostech středomořské Malty. Uveřejňujeme je proto ve vzájemné návaznosti.

Květa Kozáková

Dva týdny z letošního léta jsem strávila na krásném středomořském ostrůvku Malta. Nevěnovali jsme se s rodinou pouze rekreaci u moře, ale také jsme chtěli tento ostrov blíže poznat. Mezi jiným jsme navštívili i Vittoriosu, město kde vlastně začínají maltské dějiny. Když v roce 1530 přijeli na Maltu maltézští rytíři, zvolili si právě Vittoriosu dočasně za své hlavní město. Jednou z největších turistických perel města je Inkvizitorský palác. Je to jeden z mála dochovaných inkvizitorských paláců na světě, protože ostatní se staly obětí reformačního snažení nebo prostě zmizely různými přestavbami.

Upřímně řečeno, návštěva paláce pro mne byla dosti traumatickým zážitkem. Inkvizitorský palác má několik pater - velmi silně na mne zapůsobily kobky v přízemí, kde přežívali vězni před soudem i ti, kteří čekali na popravu. Cely jsou malinkaté, často bez oken. Někdy samotky, někdy se v malé místnůstce  muselo tísnit více lidí. Při představě, co vše vím o inkvizitorech a jejich metodách, mi na duši opravdu dobře nebylo.

O to víc mne překvapilo a potěšilo muzeum betlémů, které se skrývalo v další části paláce. Množství zajímavých exemplářů z celého světa, i zemí  betlemářsky exotických, jako je třeba Japonsko či Nový Zéland, vyvažovalo pochmurnou náladu a stísněnost celého paláce. Pokud se někdy do těchto míst dostanete, je dobré vědět, že vstupné do Inkvizitorského paláce je možno svázat se vstupným do Námořnického muzea, které je také velmi zajímavé.

Irena Michálková

Na maltském ostrově Gozo, v místě zvaném Ghajnsielem, můžete navštívit Betlémskou vesničku v životní velikosti. Přístupná je sice po celý rok, ale ožívá až v době vánoční, v měsíci prosinci. To zde kolem 150 herců inscenuje jesličky i betlémské výjevy a zdejší život nás vrací v čase o více než 2 tisíce let nazpět. Panuje zde zvláštní atmosféra, koně otáčí mlýnem, vesničané jdou po své denní práci a předvádějí stará řemesla, malí pasáčci se starají o zvířata. Každý příbytek je obýván celou rodinou. Pozornost všech se však upírá k chlévu, kde se připomíná narození Ježíše. Náladu dokresluje hudba místních kapel,  vystupují pěvecké sbory. Na tržišti jsou nabízeny speciality, vína z mnoha zemí a především tradiční vánoční cukroví.

Vesnička byla vybudována na ploše 20 000  m² v místech, kde půda ležela ladem. Rozhodla o tom městská rada v roce 2008  a projekt označila jako experiment. Vyčistila celý prostor a vystavěla malé domky. Hned po prvním roce bylo jasné, že projekt byl mimořádně úspěšný. Přijeli se sem podívat tisíce lidí z Malty i Goza. V současné době se program Betlémské vesničky již tradičně řadí do kalendáře kulturních akcí. Pokud byste chtěli vesničku navštívit, dostanete se tam z přístavu Mgarr pěšky za 10 minut.