KDE VŠUDE BYLY V PRAZE VYSTAVENY BETLÉMY
Milan Zábranský

Největší pozornost milovníků historických betlémů budila výstava v Národní knihovně na Mariánském náměstí. Již potřetí pořádaná výstava ve spolupráci s Muzeem betlémů Karlštejn představila betlémy od období baroka do konce druhé světové války. Základ výstavy tvořily dřevěné betlémy z většiny nejvýznamnějších betlemářských oblastí celé republiky. Poprvé zde byl vystaven i oblékaný betlém z vosku asi z 18 st. s velikostí figurek okolo 13 cm.

Loňská výstava Ing. Lukavce v Betlémské kapli se zaměřila na prastaré kořeny vánočních svátků, které sahají až k oslavám zimního slunovratu. Ty byly pro staré Slovany i Kelty velice významným obdobím. Expozice nazvaná Slunce a betlémy v Betlémské kapli aneb Od pohanského slunovratu po křesťanské vánoce představila exponáty od obrazů Zdeňka Buriana přes nejrůznější pohanské bůžky a obřady až po křesťanské betlémy. Na nainstalovaném heliodromu bylo možné pozorovat běh slunce na obloze a vrhaný stín v různých částech roku. Jako obvykle zde byla předváděna různá řemesla a vystupovala řada hudebníků. Z betlémů mne zaujaly práce Vladimíra Morávka a Romana Galka, jehož Betlém podle Vergilia sepřímo dotýkalzvoleného tématu výstavy. Ze členů SČB zde měli své práce pí Haldová a Kotrčová a pánové Farský a Slováček.

František Karas už podruhé vystavoval s Pavlem Pučem ve viničním domě v Modřanech, tentokrát na téma papírových betlémů věnovaných českým městům a vesnicím.

Svoji tradiční výstavu "nejkrásnějších betlémů" ze své sbírky a svých prací měla v Gymnáziu Jana Keplera na Hradčanech paní Marie Dočekalová, která se převážně věnuje keramice.

Již tradiční výstavu nejrozmanitějších betlémů měl Ing. Votruba v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí. Každoročně zde přibývá vystavených starších exponátů i další figurky a betlémy, které jsou jeho autorským dílem.

V Muzeu Karlova mostu, našem obvyklém výstavním místě, se věnovali tentokrát hlavně orlickoústeckým ručně malovaným papírovým betlémům, zapůjčeným z Třebechovického muzea. Několika skříňkovým betlémům pana Knapovského a Štancla vévodil velký betlém namalovaný různými už nežijícími autory.