PÁR DOJMŮ Z VÁNOČNÍCH TRHŮ 2022 V NĚMECKU

Karel Zimmermann

Těsně před Vánoci nás přátelé pozvali na čtyřdenní cestu po vánočních trzích v Německu. Navštívili jsme postupně Cáchy (Aachen), Düsseldorf, Kolín nad Rýnem (Köln am Rein), Frankfurt nad Mohanem (Frankfurt am Main), Heidelberg, Stuttgart a Trevír (Trevier). Od nás (žijeme na západ od Paříže) celý okruh představoval něco málo přes 1700 km.

Jako obyčejného turistu mě v této části Německa překvapilo pár věcí: mezi všemi kebaby, sushi a pastami italiana je nemožné najít normální německou restauraci, kde by člověk dostal třeba guláš nebo vepřovou s knedlíkem a zelím. A po 22. hodině už vlastně nejde dostat nikde nic. S pivem je to mírně lepší, ale ne o moc. Ale na vánočním trhu se tak do 21.30 jde dobře najíst tradičních pokrmů - německé párky, klobásy, bramborák, preclíky, i napít. Všem nám moc chutnalo svařené víno. Nevím, jak a z čeho ho připravovali, ale všude bylo moc chutné a člověk neměl vůbec pocit, že by bylo jakkoliv ošizené.

Co ve městech přežilo nebo bylo obnoveno v původní podobě po ničení za druhé světové války, je jak nové. Na naší trase jsme se také zastavili v malebném městečku Monschau s hrázděnými domy (domy bílé, trámy černé), se sklárnou a ohromnou reprezentační prodejnou1, teď s vánočními ozdobami, a moc hezký je historický střed Trevíru (mj. rodné město Karla Marxe), který by mohl vzdáleně připomínat Staroměstské náměstí. Trevír je také bohatý na římské a románské památky. V katedrále v Kolíně nad Rýnem (trochu mladší než pařížská Notre Dame) je relikviář s údajnými ostatky Tří králů. Před katedrálou pak krásný bronzový betlém s postavami velkými cca 50-70 cm (obr. na obálce). Z ostatních betlémů, které jsme cestou v kostelích viděli, v nás žádný zvláštní dojem nezanechal.

Naopak vánoční trhy jsou velkoryse a pěkně vyzdobené. Většinou jim vévodí mnohametrové "krušnohorské pyramidy" (viz Vánoční zajímavosti, Betlemář 85/2022) s vrtulí na špici (poháněné ale elektrickým motorem místo teplého vzduchu), a "stánky" (spíše velmi bytelné a velmi rozsáhlé patrové sruby) s pivem a svařeným vínem, ale také od firmy Käthe Wohlfartht s betlémy, německými louskáčky v podobě husarů, vyřezávanými vánočními "oblouky" do oken a vánočními ozdobami. Tato firma, zastoupená už po celém křesťanském světě, je domovem v opravdu kouzelném německém městečku Rothenburg ob der Tauber (malý kousek od dálnice na půl cestě mezi Norimberkem a Heilbronnem). Městečko i celoročně otevřený obchod určitě stojí za zajížďku. Za prohlídku stojí i katalog firmy na internetu2. Člověku nejde do hlavy, že tyto bytelné dřevěné stavby po Vánocích zmizí. V ostatních stáncích i přilehlých obchodech ve městě jsou betlémy z celého světa (Evropa, Afrika, Jižní Amerika), vánoční ozdoby, mj. foukané ze skla, které ovšem často mají např. i podobu dinosaurů, kamionů, lokomotiv…, různé svícny a kahánky, svíčky, "těžítka" se sněžením, rukavice, šály, čepice, vánoční modely domečků a hradů, i figurky ze sušených švestek. Nikde jsme ale nenarazili na jakýkoliv betlém vystřihovací papírový.

Návštěvnost byla i ve všedních dnech velká, po pracovní době hodně velká, a v neděli to byla úplná tlačenice místních i zahraničních turistů.

Vánoční trhy se jistě nesnaží být a nemohou být přehlídkou avantgardního umění, ale dá se říct, že byly celkově vkusné, nikde (až na jednu malou výjimku) žádné ruské matrjošky, a žádné čínské výrobky s příslovečným "vkusem" i "kvalitou".

Mimo vánoční trhy v centru nebyla výzdoba v navštívených městech nijak oslnivá, spíš naopak. Naši přátelé navštívili loni vánoční trhy v Alsasku (Strasbourg atd.), z tohoto hlediska tam byla města a vesnice prý vyšňořená lépe. Ale nebyla v Evropě válka a energetická krize.

Do výroby vánočního zboží jasně pronikly nové technologie. V prodejnách Käthe Wohlfartht (nejen) jsou série dřevěných betlémů naprosto identických, a v různých měřítkách. Je zřejmé, že figurky "vyřezává" naprogramovaný dřevoobráběcí stroj. Lesíky z dokonale přesných "smrčků", jejichž "větve" jsou zakroucené nedoříznuté hobliny, jsou také těžko dílem nepřesné lidské ruky. A složité a přesné krajiny vánočních "oblouků" z překližky jsou jasně vyřezávané laserem. Stejně tak teninké dřevěné dýhy, kterými jsou obalené skleněné svícny pro kahánky. A také dokonalá preciznost (a ještě dostupná cena) malých rozkládacích vánočních přání nebo pohlednicových betlémků "kirigami" svědčí o práci naprogramovaného laseru.

  • https://www.glashuettemonschau.com
  • https://www.kaethe-wohlfahrt.com