NĚMECKÉ PAPÍROVÉ KUKÁTKOVÉ BETLÉMY - DIORÁMY
Jiřina Hánová

V předchozích číslech Betlemáře jsme si mohli přečíst něco z historie papírových vystřihovacích betlémů v Německu, i s konstatováním autorky Haike Gall, že dnes jsou tam betlémy z papíru jen velmi málo známé. O tom, že to není tak zcela pravda, svědčí mj. papírové rozkládací diorámy firmy VKA Kaboni Verlag z německého města Fürth.

Prodávají se v obálkách 27,5 x 11,5 cm a po zmáčknutí složeného výrobku dostanete diorámu o rozměrech 15,5 x 11,5 cm a hloubce 10 cm, kterou tvoří pět vrstev s tištěnými boky a pozadím. 

Zřejmou inspirací jsou diorámy vytvořené Martinem Engelbrechtem (1684 - 1744) z Augsburgu, které jsou v originálu vystavené v Diecezním muzeu v Brixenu (viz Betlemář 57/2017, str. 4). 

V nabídce firmy je několik betlémů vytvořených podle skutečných historických vzorů, jako jsou neapolský, bavorský, orientální a další betlémy s krátkými texty nebo díla inspirovaná jen volně v duchu staroněmecké vesnice s textem koledy. Ve stejném stylu vytvořené diorámy zobrazují vánoční trhy v některých městech nebo štědrovečerní posezení rodiny u stromečku.

Diorámy lze rychle postavit a zase sklidit, aniž by složené zabraly více místa než dopis. Jediná menší obtíž je vymyslet stojánek, který by zabránil složení panoramatického obrazu. Ve vánoční době a často i mimo ni je možné v Německu i v Rakousku tyto malé diorámy zakoupit většinou v prodejnách chrámových potřeb nebo knihkupectvích.