VÝTVARNÁ SOUTĚŽ

Bohumil Dušek

Jak je v posledních letech pravidlem, i letos vyhlásila Kancelář Senátu pro mládež do patnácti let výtvarnou soutěž na téma "Vánoční betlém". Do již sedmého ročníku této soutěže se přihlásilo rekordních 91 účastníků s 89 pracemi (dvě dvojice pracovaly společně). Slavnostní vyhodnocení se konalo 27. března v Hlavním sále Valdštejnského paláce za účasti vedoucího Kanceláře Senátu, ředitelů zainteresovaných odborů Kanceláře, představitelů generálního sponzora, kterým je firma Art Living, funkcionářů Spolku českých betlemářů v čele s předsedou M. Zábranským a dalších významných hostů, mezi kterými byla i radní pro kulturu Městské části Prahy 1.

Mladé soutěžící doprovázeli rodiče, prarodiče i sourozenci, takže přišlo celkem 219 návštěvníků. I když akce byla rozdělena do dvou skupin, sál byl vždy naplněn do maximální míry. Všichni účastníci si domů odnášeli betlemářský kalendář, barevný katalog všech prací, sadu akrylových barev a originální diplom s reprodukcí své soutěžní práce od firmy Art Living, voskové pastely a propagační materiály od Kanceláře Senátu. Spolek českých betlemářů se významnou měrou podílel na dárcích pro zábavnou hru s betlémskou tematikou pro celé rodiny, která je vždy součástí slavnostního setkání.

0Soutěžní práce byly vystaveny v sále a promítány při přebírání diplomů a ocenění. A bylo se opravdu na co koukat.

Hezky celou soutěž komentoval kancléř Jiří Uklein: "Březnová setkání s účastníky soutěže a jejich rodiči či prarodiči se už stala tradicí a patří k velice úspěšným akcím zde v Senátu. A těší se na ně nejen děti, ale i všichni, kteří toto odpoledne připravují. Je to práce náročná a komplikovaná, zúčastňuje se jí řada lidí z několika organizací, ale odměnou jim je radost a spokojenost dnešních návštěvníků těchto historických prostor Valdštejnského paláce.

Na závěr soutěže oceníme mladé tvůrce diplomy a snad i zajímavými dárky. Soutěž je výjimečná tím, že nestanovujeme žádné pořadí. Všichni účastníci soutěže jistě dali do svých prací maximum, takže si myslíme, že ocenění si zaslouží všichni stejnou měrou. Je důležité, že soutěžit mohou u nás i méně výtvarně nadaní nebo třeba i ti s nějakými zdravotními problémy, a mohou se tak cítit rovnocenní se všemi ostatními.

Všem autorům srdečně blahopřeji, věřím, že budou ve své výtvarné práci dále pokračovat a budeme se s nimi u nás setkávat i v příštích letech. Letos nadpoloviční většinu tvoří ti, kteří se některého předešlého ročníku již zúčastnili, takže doufám, že příští rok tomu bude nejméně stejně."

U těch autorů, kteří se zúčastňují opakovaně, je vidět jejich postupný vývoj, takže z prací neumělých se postupně stávají téměř profesionální díla. Proto jsme rádi i za jednoduché výtvory mladších dětí, které tematiku Narození zobrazují třeba jen náznakově.

Obrázky všech prací naleznete jako vždy na vánoční výstavě ve Výstavní síni Senátu, kde bude část vystavena i v originále.