PAPÍROVÝ BETLÉM Z VELEŠIC

Miroslav Hykyš

Na naše časté výzvy k napsání příspěvku o Vaší betlemářské činnosti a výstavách betlémů se ozval pan Hykyš z Velešic, za což jsme moc rádi a s malými úpravami jeho dopis otiskujeme. Věříme, že i další členové se odhodlají a rozšíří tak poměrně úzkou skupinu přispěvovatelů do časopisu.

Již od mladých let jsem obdivoval krásné betlémy v kostelích. V 50. - 70. letech m. st. jsem začal kupovat papírové betlémy (Aleš, Kvěchová, Lada, Wenig). Bydlel jsem s rodinou v Pardubicích v bytě 3 + 1, takže jsem neměl možnost je stavět, pouze skladovat. V roce 2002 jsme se přestěhovali do Velešic (osada 2 km od Vysokého Veselí). Zde, i když jsem podnikal, jsem se začal více zajímat o historii betlémů. Setkal jsem se zde s lidmi, kteří jsou členy sdružení Stezka Čišov - Vysoké Veselí. Vždy v polovině července se vydají na okruh dlouhý 16 km, kde jsou otevřeny čtyři kostely, hraje se na varhany a pro děti se pořádají různé soutěže. Bylo mně navrženo, jestli bych již vypracované papírové betlémy nevystavoval. V roce 2012 jsem navrhl zrealizovat ve zdejší osadě, která má 11 stálých obyvatel a pět Pražáků, "Velešický betlém". To se podařilo. Namalovala jej jičínská malířka paní Hoffmanová a byl vydán roku 2013.

Z internetu jsem kupoval u pí Horáčkové papírové betlémy a při osobním jednání jsem ji požádal o radu, jak bych mohl rozšířit své betlemářské znalosti, takže mi navrhla váš betlemářský Spolek. Velešický betlém je v prodeji u jejího syna pana Horáčka ve Varnsdorfu.

Celkem jsem od roku 2012 zatím uspořádal v okolí pět výstav a v našem velešickém kostele (postaven r. 1355) každoročně vystavuji asi 40 betlémů. V červenci a srpnu každou sobotu od 9 do 11 hodin v místním kostele hovořím o betlémech a historii našeho okolí.

Mám již sbírku okolo 150 papírových betlémů a další nabídky na výstavy v Náchodě a v Radnici u Rokycan, kde je mé rodiště.

Jsem bohužel ročník 1941, ale při této záležitosti zpracování betlémů se cítím duchem stále mladý. Přeji všem členům Spolku hodně radosti a zdraví.