OHLÉDNUTÍ ZA ADVENTEM 2017

Jan Čončka

Je pravdou, že loňský advent již se svojí nádhernou atmosférou uplynul. Ale přesto jsem si dovolil ten krásný čas stručně připomenout dvěma událostmi v obcích Mikroregionu Matice slezská.

V obci Hlubočec, kde bydlím, se už druhým rokem instaloval velký obecní venkovní betlém, zhotovený na podzim 2016 mladým valašským řezbářem Petrem Hajdou z obce Zděchov u Vsetína. Obsahuje hrubě opracované sochy z lipového dřeva, vysoké 1,4 m, umístěné do stylizovaného přístřešku. Ten zase vyrobil místní stolař ze starobylých trámků a prken. Celá scéna se svatou Rodinou, oslíkem, ovečkou a Třemi králi tak má, a to hlavně při večerním nasvícení, nostalgický a snový ráz.

Druhou zajímavou adventní událostí byla samostatná výstava prací manželů Jana a Libuše Čončkových v Háji ve Slezsku, která byla součástí programu rozsvícení vánočního stromu. V obecní galerii umístěné do zrekonstruované kapličky Nanebevzetí Panny Marie byly návštěvníkům představeny deskové a policové betlémy vyřezané z lipového nebo javorového dřeva.

Dále do předvánočního času skvěle zapadla vystavená kolekce šitých autorských panenek - svaté Rodiny, andělů, ale i vánočních severských skřítků a rozpustilých medvídků pro štěstí. Obě zmíněné akce loňského adventu měly vysokou návštěvnost. A to je pro pořadatele výstav i vystavující autory to nejvyšší ocenění.