PŘEDVÁLEČNÁ REKLAMA

Jiřina Hánová


Předválečná reklama měla nejrozmanitější podobu. Jedním z početných artiklů, zaměřených na děti (a jejich prostřednictvím na maminky), byla "pohádka". Ty uvozovky znamenají, že to bylo označení pro specifický žánr (snad zase jen český), mezi dětmi velice oblíbený a hojně sbíraný. Malý sešitek většinou 8 krát 12 cm měl osm stran, na titulní stránce byl obrázek, uvnitř obrázek a konečně na poslední straně reklama.

Rakovnický Otta byl jeden z mála podnikatelů, který uváděl autora textu i obrázku, a nebyli to výtvarní ledajací - M. Fischerová- Kvěchová, A. Scheiner, J. Panuška... Malým čtenářům byly předkládány většinou klasické pohádky. Ovšem s Panuškou tvořil dvojici mně neznámý řid. (řídící?) Josef Klaban (pozn. redakce: podle internetu narozen 1889, učitel, autor literatury a divadelních her pro mládež). Právě on psal vlastní příběhy s ponaučením, mezi nimi jeden o vystřihovacím betlému.

Zdeněk přiběhl ze školy: Babičko, koledu umím a Betlem jsme vystřihovali, to je vám krása. A mohl bych takový mít, pan učitel má na prodej. Tatínek Zdeňkovi ve škole koupil VAŽECKÝ betlém. Doma ho chlapec s babičkou vystřihoval, pak ho postavili a "zasněžili" vatou. Jen svíčka chyběla, ale tu tatínek nedovolil. Zdeněk si nedal říct a - betlém shořel.

Protože malíř Jan Hála namaloval Važianský betlehem po velkém zničujícím požáru r. 1931 (viz Betlémy a betlemáři), máme před sebou důkaz, že tyto "pohádky" byly více než bezduchou reklamou. Malý čtenář měl před očima dva obrázky významného malíře J. Panušky, pravděpodobně se vyptával i na ten betlém. A třeba mamince poradil, aby prala Ottovým mýdlem.