VZPOMÍNKA NA MALÍŘE JIŘÍHO ŠKOPKA

Bohumír Andrle

Psal se rok 1969 a po mnohaletém útlaku bylo možné ledaskde vidět či zakoupit si nějaký malovaný betlém, jako např. Ladův, Alšův, Wenigův, Kubaštův, či dílo jiného známého malíře. Mezi nimi se na prodejních pultech také objevil vystřihovací betlém, pro mne dosud neznámého malíře, Jiřího Škopka, s názvem Český betlém Nové Město nad Metují, který vydalo Muzeum Boženy Němcové v České Skalici. Betlém jsem si zakoupil, vystříhal, a mám ho dodnes.

Více jak po dvaceti letech jsem měl možnost se s autorem tohoto díla seznámit, když jsme spolu zasedali v tehdy jedné nerozdělené betlemářské společnosti. Nespojoval nás jen vztah k betlémům, ale i naše rodové kořeny, které jsme oba měli na Kolínsku. Mistr Jiří Škopek se narodil 21. 7. 1933 ve Velimi u Kolína a v Kolíně studoval gymnázium a potom vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze.

Po sametové revoluci začal malovat vystřihovací betlémy z různých měst a míst, jichž jsem napočítal přes dvacet, kterými se mezi betlemáři proslavil. Maloval a vydával pohlednice, zejména vánoční, z mnohých měst a míst v naší vlasti, jichž bylo snad více než pět set.

Maloval, kreslil a restauroval, zabýval se volnou i užitkovou grafikou, medailérstvím i knižní vazbou a ilustrací. Pracoval se sklem, kovem, textilem, kůží a dřevem. Proslavil se především vánočními motivy, které propracovával do půvabných dětských knížek. Také do pohlednic, pohádek pro děti s tematikou českých Vánoc a betlémů. Byl mistr a lidový vypravěč obrazem. Jeho rozsah tvorby je mimořádný. Od vstupenek do muzeí, záložek do školních almanachů, pohlednic, betlémů, až po výstavy vlastní tvorby.

Navrhl a realizoval mozaiku u pramene Labe v Krkonoších, je autorem malované keramiky v nikách českoskalické Barunčiny školy, tabulí naučné stezky Babiččino údolí, venkovního Novoměstského betlému, znaků a praporů měst. Uspořádal na sto samostatných výstav.

Mistr Škopek nás navždy opustil ve čtvrtek 30. srpna 2018. Jeho domek v Jaroměři U Lesíka, schovaný na okraji města, osiřel. Nám zůstává jeho velké dílo a vzpomínka na něho jako dobrého člověka, na jeho osobitý humor.