VIZOVICKÉ PEČIVO

Miluše Šímová


Vizovické pečivo je krásná lidová technika, která od svého vzniku, asi od roku 1850, nezměnila materiál ani postup práce. Původně vzniklo z těsta kynutého, kdy se tvary pečiva zapichovaly na dlouhých špejlích do vysokých svatebních koláčů nebo dožínkových chlebů a magicky přitahovaly obdarovaným dobré vlastnosti figur. Pro velkou oblibu těchto tvarů začali pekaři Lutonští ve Vizovicích ve druhé polovině 19. století péci z těsta nekynutého. Zvířátka se tak stávala hračkou pro děti i dárkem.

I v Čechách máme doklady o tom, že se zde podobné tvary vyráběly. Etnograf, učitel a malíř Karel Rozum z Roudnice nad Labem svými perfektními kresbami zachytil tvary mikulášského pečiva "stříhaného". Originály kreseb jsem viděla v Národopisném muzeu. Pocházejí z konce 19. století. Etnografové uznávají jako vizovické pečivo 35 základních tvarů. Já jsem se zvířátka naučila podle tvarů, které se kdysi daly zakoupit v Krásné jizbě. Také mnoho let sbírám pohlednice vizovického pečiva a články z novin, které se dříve objevovaly kolem Vánoc a Velikonoc. Ostatním výrobkům mimo dané tvary říkám "současná lidová tvorba". Děláte-li z těsta výrobky s vkusem a citem, můžete si vyrobit cokoliv, co chcete k výzdobě bytu či obdarování přátel po celý rok.

Objevila jsem na internetu seminární práci s fotografií mého betlému, který byl vystaven na vánoční výstavě v Betlémské kapli. Autorka můj betlém označila za "současnou lidovou tvorbu, úzce vycházející z původní lidové tradice".

Původní tvary měly určitou symboliku, dárce tak obdarovanému magicky přivolával kladné vlastnosti zvířátek. Například ryba byla symbolem mlčenlivosti, ježek vypíchával zlo a nemoci z chalupy, zajíc symbol rychlosti a postřehu, holubička přinášela klid a mír atd.

Postup práce

Těsto vyrobíme z obyčejné hladké mouky. Kupuji T-650. Přesný recept je na 250 gramů hladké mouky 1 decilitr vody. Udělejte nejvíce 500 gramů mouky, udělání těsta je namáhavá záležitost. Do misky přesně odměřím mouku, vlévám vodu, zamíchám vidličkou a pak rukama zpracuji hrubě v kouli, dám na misku a zakryji mokrou, ale vyždímanou utěrkou. Tradiční recept říká - hodinu těsto dělej a hodinu nech odpočinout. Nevydržím těsto dělat hodinu, takže ho dělám po chvílích celé dopoledne a v poledne mám těsto hotové i odpočinuté.

Výrobky pokládám na plech. Po oschnutí posledních výrobků natřu vajíčkem a peču celkem 4 hodiny v elektrické troubě: 2 hod na 70 st. a 2 hodiny na 90 st. C.

Pozn. redakce: Paní Miluše Šímová, dlouholetá členka SČB, vydala vlastním nákladem v roce 2013 knížku "Tvoříme z těsta od jara do zimy". V roce 2014 obdržela titul "Mistr tradiční rukodělné výroby".