KROMĚŘÍŽSKÝ BETLÉM A JEHO DODATEK

Aneta Beránková


Kroměřížský betlém je ve svém celku dokončen a právě vychází po delším čase jeho očekávaný Dodatek. První část betléma autorka Eva Milotová vydala v roce 2012, na kratší čas práci přerušila. V současné době, k radosti lidí, samotné autorky a sběratelů vychází Kroměřížský betlém tak, jak byl původně v celé koncepci zamýšlen. Článek o něm vznikl z iniciativy sběratelky papírových betlémů, členky SČB, paní Jindry Buksové.

Kroměřížské jesličky představují unikát hned ze dvou důvodů - jednak nižším nákladem, a pak svým původem. Betlémy odnepaměti vznikaly v chudších oblastech, ale na bohaté Hané tomu tak nebylo. Výjimku ovšem tvoří tvorba ateliéru Evy Milotové v Hulíně u Kroměříže. Její betlémy prostupuje poetické kouzlo starých časů a s ním lehkost, snovost a pohádková laskavost. A v neposlední řadě také umělecká virtuozita - dodali by odborníci. Malířka je absolventkou UMPRUM v Uherském Hradišti, je členkou UVU ČR a má za sebou mnoho výstav doma i v zahraničí. Každého sběratele jistě upoutají její vystřihovánky Velehrad (Cyril a Metoděj), Hanácký dvorek a samozřejmě její "čistokrevné" betlémy z Hulína, Lanškrouna a Štramberku, který je těsně před dokončením. Teď Dodatkem uzavře velký betlém z Kroměříže.

Ve své neúplné podobě obsahoval kroměřížský betlém pouze kulisu s kroměřížskými věžemi, větší část figurek, jednoho anděla a svatou Rodinu. V kompletní verzi jsou doplněny dvě boční křídla s vyobrazenou myšlenkou díla, že betlémské poselství si s sebou neseme nejen o Vánocích, ale celý rok, ba co víc, po celý život, protože láska je věčná a nikdy neumírá. Toto plynutí času nám ukazují stromy - nejdřív obsypané květy, poté plody a nakonec obtěžkány sněhem. K hlavní kulise s věžemi vytvořila autorka dvě křídla. Na levém křídle dotváří scenérii zahrada s kapličkou kousek od Hulína, a zasněžená krajina s malebným kostelíkem sv. Jakoubka u Kroměříže na pravém křídle. Nově se objevují Tři králové, andělé, květiny a ptáci. Celé jesličky vznikaly dohromady téměř tři roky a dosud nebyly nikde publikovány. Jediní, kdo je zatím mohli spatřit vcelku, byli návštěvníci kroměřížské radnice.

Betlém Evy Milotové představuje raritu i svým vánočním vyprávěním "Svázáno betlémským světlem". První příběh napsala sama autorka, svými texty přispěli i známé osobnosti společenského a kulturního života Ivan Hoffman, Jan Keller, Zbigniew Czendlik, Jan Kačer a Michal Plintovič, které malířka zároveň namalovala do betléma jako darovníky. "Podstatou betléma je totiž sociální myšlení, naděje a hlavně láska, která nakonec přežije všechny těžkosti," říká Eva Milotová a s ní také její betlém z Kroměříže s vánočním vyprávěním. Ten se po všech strastech dočkal svého dokončení a nám nezbývá, než popřát dílu, aby nám své poselství připomínalo i nadále - nejen o Vánocích, ale po celý život.