VÝSTAVA VE VADLŠTEJNSKÉM PALÁCI

Bohumil Dušek

Jubilejní desátá výstava betlémů Kanceláře Senátu a Spolku českých betlemářů se konala ve Výstavní síni Senátu ve dnech 4. 12. 2014 - 11. 1. 2015. Již účast na vernisáži v Trčkovské galerii Valdštejnského paláce nasvědčovala, že o výstavu bude velký zájem. Výstavní síň není sice nijak velká, ale vždy se tam podaří prezentovat desítky betlémů historických i současných. Odborníky letos jistě zaujaly betlémy z 19. století - keramický z muzea ve Frýdlantu a dřevěný ze soukromé sbírky, dále králické, papírové a německé dřevěné z počátku 20. století, z novějších pak práce dřevěné a keramické, také byl k vidění betlém háčkovaný, paličkovaný nebo  čokoládový. Mladé návštěvníky nejvíce zajímaly dva betlémy pohyblivé.

Mezi třemi desítkami vystavovatelů tvořili naši členové významnou část. Své exponáty zapůjčili: Mária Bašeová, Oldřich Čech, Jana Dlouhá, Bohumil Dušek, Jan Roda, Jiří Souček, Eva Škobisová, Jaroslav Štěpán, Jan Vodrážka, Milan Zábranský. Poprvé byli ve větším počtu zastoupeni účastníci výtvarné soutěže pro mládež: patnáct jich vystavovalo svých sedmnáct soutěžních prací.

Výstavu navštívilo přes deset tisíc návštěvníků, v době Vánoc se na nádvoří paláce tvořily fronty a čekací doba byla i několik desítek minut. To je jistě uznání všem vystavovatelům i organizátorům výstavy. Spoustu pochvalných slov obsahuje i návštěvní kniha, a to nejen v češtině.

O výstavě přinesl obsáhlý článek s bohatou obrazovou dokumentací časopis Veřejná správa.