PŘEDSTAVUJEME: Jan Čončka

Neprofesionální řezbář a malíř, samouk, jak se sám charakterizuje, se narodil v roce 1952, žije v Hlubočci na severní Moravě. Je novým členem Spolku českých betlemářů. O své první práci říká:

"První rodinný policový betlém jsem začal vyřezávat v lednu 1996 a v současném stavu jsem práce ukončil v únoru 2015. Devatenáct let zhotovování betlému je hodně dlouhá doba, ale zároveň jsem se svojí rodinou stavěl náš rodinný domek a denně chodil do zaměstnání. Na vyřezávání figur betléma jsem měl proto čas pouze v zimě, a to ještě občas. Betlém je vyřezaný jako tříkrálový s figurami z lipového dřeva vysokými 13 cm. Figury jsou napuštěny dvěma vrstvami horké fermeže a včelím voskem. Proto mají krásnou přírodní barvu. Betlém obsahuje svatou Rodinu, dva pastýře se psem a pastýřku s jejich stádem. Dále obsahuje pět figur královského průvodu s velbloudy. Pozadí betléma je namalované olejovými barvami formou podmalby na sklo podle mých nejoblíbenějších pohledů v obci Hlubočec - proto mu doma říkáme "Hlubočský betlém". Betlém obsahuje čtyři samostatné obrazy v horní části police a tři samostatné obrazy ve spodní polici. Ve spodní polici betléma je ještě samostatný zásuvný modul znázorňující zatopený lom v Hlubočci s divokými kachnami. Veškeré obrazy jsou ze zimního období. Betlém má délku 146 cm, hloubku 42 cm a výšku 80 cm."

Zhotovil i další betlémy - deskový, skládací triptych i reliéfy svatých a připravuje se na stavbu nového policového Hlubočského betlému č. 2, který by měl mít více figur než první. Kromě svaté Rodiny, pastýřů, darovníků a tříkrálového průvodu by měl obsahovat i figury řemeslníků, tanečníků a muzikantů. Alespoň část figur by chtěl zmechanizovat. Počátek vyřezávání prvních figur plánuje během zimy 2016/2017.