VÝSTAVA V SENÁTU
Bohumil Dušek

Vánoční výstava ve Valdštejnském paláci v Praze byla již dvanáctá. Na vernisáži v Trčkovské galerii 9. prosince 2016 se sešla téměř stovka návštěvníků, kteří se ještě před otevřením výstavy zúčastnili slavnostního rozsvícení vánočního stromu na I. nádvoří. Tím byly zahájeny předvánoční akce v Senátu, do kterých výstava betlémů již tradičně patří. Výstavu zahájil sekční ředitel Kanceláře Senátu pan Vodrážka, který ocenil práci organizátorů a poděkoval všem vystavovatelům. Těch bylo letos 33, z toho tři organizace. K nim přibylo ještě 26 účastníků výtvarné soutěže pro mládež, jejichž práce byly vybrány k vystavení. Téměř stovka betlémů od miniaturních až po rozměrné betlémské celky představovala přehlídku historických i soudobých děl z různých materiálů. Někteří vystavovatelé měli ve Výstavní síni Senátu premiéru, většina se ale zúčastňuje opakovaně, mnozí již od prvního ročníku.

Návštěvníci mohli např. ocenit rozsáhlý příbramský betlém či malbu na kartonu z 19. století z frýdlantského muzea, téměř stejně staré králické betlémy nebo české i zahraniční betlémy z období 20. - 30. let minulého století. Současná tvorba byla zastoupena řezbáři i keramiky, zaujaly i medaile s betlémskou tematikou, mechanický či korálkový betlém. Vystaven byl také vystřihovací betlém, vydaný k 10. výročí vzniku Spolku českých betlemářů.

Návštěvnost byla vysoká, v některých dnech se před vchodem i tvořily dlouhé fronty zájemců, celkový počet přesáhl deset tisíc.

Ze zápisů v pamětní knize je vidět, že výstava se opravdu líbila, lidé nešetřili chválou, velice oceňovali celkovou koncepci i jednotlivé exponáty. Hojně byla zastoupena i cizina, návštěvníci byli nejen ze zemí okolních, ale třeba i ze Španělska, Itálie, Ruska, Taiwanu, Koreje či Japonska.

Kromě uvedených autorů vystavovali předměty ze svých sbírek další členové Spolku: Marie Bašeová, Oldřich Čech, Jan Vodrážka, Milan Zábranský.