BETLÉMY NA ZAČÁTKU LÉTA

Jan Čončka

Výstavy betlémů v čase adventu jsou už veřejností tak nějak automaticky očekávány. Na betlémy různého provedení se v tomto tajuplném předvánočním čase těší jak děti, tak dospělí. 

Ale výstavka betlémů na počátku léta? To už tak obvyklé není. Jednu takovou akci našim čtenářům přiblížím.

Obec Háj ve Slezsku každoročně v první dekádě měsíce června pořádá Den obce, den dětí a den řemesel. Letošní akce proběhla 10. června 2017 a já jsem byl i se svou rodinou při tom. Na stánku jsem ukázal svoji poslední betlemářskou tvorbu.

K vidění byla dokončená deska pozadí rozestavěného druhého policového Hlubočského betlému. Jedná se o kombinaci dřevořezby v lipovém dřevu a podmalby na sklo s obrazy z obce Hlubočec, kde bydlím. Rozměr desky je délka 1 500 mm, výška 680 mm, tloušťka 32 mm.

Vlevo dole je rytina zámku Raduň, vpravo dole je rytina pohledu na kapli v Hlubočci, na detailu středu desky je znak s historickým názvem obce ze 14. století. Obec Hlubočec byla v minulých dobách součástí panství Raduň.

Dále jsem vystavoval nový, v pořadí již čtvrtý vyřezaný triptych skládacího deskového betlému z javorového dřeva. Rozměr triptychu je ve složeném stavu formát A4 a v rozloženém stavu pak A3.

Samozřejmostí pak u našeho stánku byla ukázka práce se dřevem. A kdo z návštěvníků akce měl zájem, mohl si vlastnoručně vedení řezbářského dlátka vyzkoušet. Takovéto akce mám rád a s radostí se jich vždy účastním. Je to připomenutí dětem, mladým i všem nám starším, že řezbářské řemeslo má dlouhověké kořeny a jenom tak nezanikne. Alespoň ne v našem Mikroregionu Matice Slezské.