LETMÁ NÁVŠTĚVA PRAŽSKÝCH VÁNOČNÍCH VÝSTAV
Milan Zábranský


Začnu tentokrát na "Parléřce", v Gymnáziu Jana Keplera u paní Marie Dočekalové. Jako vždy během dvou dnů před Vánoci musí výstavu nainstalovat a za stejnou dobu po Silvestru i likvidovat. K jejím půvabným keramickým betlémům a sbírce menších betlémů z celého světa, jako je např.: keramický betlém z Peru, tentokrát přibyl velký otočný betlém autora Zdeňka Velebného, který vysoustružil Ladislav Faltus. Paní Dočekalová s nekončící trpělivostí ukazovala a vysvětlovala zájemcům jednotlivé zobrazené scény. Poměrně vzácné jsou jakékoliv betlémy z protestanského Holandska - zde to byl betlém z filcu, který si podle předtištění vystřihnete a nalepíte. Početná návštěva během celých Vánoc svědčí o oblibě výstavy u obyvatel Břevnova i okolí.

Svou tradiční výstavu uspořádal v klášteře u kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí řezbář a sběratel Ing. Jiří Votruba. Vedle již známých exponátů přibyly jeho nové dřevořezby a také zajímavý keramický betlém Veroniky Tagliagambe Poloučkové. Na výstavě se prezentoval i náš člen Ing. Roda, jehož dřevěný betlém polychromovala Ivana Kerhartová.

Každoročně se opakující dlouhá fronta návštěvníků před Betlémskou kaplí svědčí o nekončící invenci autora zdejších výstav Ing. Lukavce. I letošní téma "Hravé Vánoce" potěšilo velké i malé diváky, kteří si užili pískoviště se stavebnicemi, koulení kuliček, jezdící vláček Merkur a další. Dospělí zase měli možnost si prohlédnout spoustu výtvarných artefaktů a potěšit se vánoční atmosférou. A zajímavých i krásných betlémů tam byla spousta, takže ani celý náš časopis by nestačil na jejich fotografie. Proto uvádím jen ty nové a zajímavé.

Zemřelému řezbáři Jaroslavu Kudrátovi (+2017) a jeho manželce, která v tvorbě pokračuje, byl věnován poměrně velký prostor, a to zcela zaslouženě. Velký betlém i řada trpaslíků a zvířat jako ploché namořené figury byly kouzelné a zasloužily by si samostatné pojednání. Eskymácký betlém, s typickými severskými zvířátky, řezaný Martinem Růžičkou stál za úsměvné prohlédnutí. Pokud šlo o perfektní řezbářskou práci, tak to byl na prvním místě velký betlém plzeňského řezbář Petra Ulrycha, který si bylo možné také za 150 000 Kč zakoupit.

Neztratili se ani tvůrci z našeho Spolku; paní Ilona Klawitter představila své dokonalé figury připomínající neapolskou tvorbu, které také přímo na výstavě předváděla a Jan Hrnčíř vystavoval svůj Olomoucký betlém s množstvím pravých českých daráků a půvabnou krajinou, Jan Roda a Bohumil Dušek vystavovali společnou práci - otáčející se krušnohorskou pyramidu. Svůj nový betlém poprvé vystavil J. Koděra.

Ještě doplněk redakce:
V Toulcově dvoře byla výstava, kde bylo hodně betlémů papírových, ale i perníkové, zajímavý vyřezávaný betlém Antonína Ulvra nebo originální betlémská scéna, kde Ježíšek dostává na zadeček, protože rozlil mléko. I tam jsme měli zastoupení, vystavovali např. František Karas nebo Jindra Buksová.

Za zhlédnutí stála výstava v kostele Panny Marie Vítězné (Pražské Jezulátko). V sedmi nevelkých vitrínách bylo několik desítek převážně zahraničních betlémů z různých materiálů. Zastoupeny byly země evropské, ale i Jižní a Severní Amerika a Afrika. Studenti Malostranského gymnázia měli expozici svých betlémů v sousedství krásného kostelního betlému v chrámu sv. Tomáše.