BETLEMÁŘI VALAŠSKA VYSTAVOVALI POPRVÉ SPOLEČNĚ NA SOLÁNI

Milan Zábranský


Nově vytvořená pobočka Spolku českých betlemářů - Betlemáři Valašska - uspořádala spolu se Společností pro rozvoj Soláně svoji první výstavu v Informačním centru a výstavní galerii Zvonice na Soláni, poblíž Rožnova pod Radhoštěm. Slavnostní vernisáž se uskutečnila první adventní neděli 2. 12. 2018, a byla opravdu zdařilá. Dvacet tři řezbářů vystavilo ve třech patrech Zvonice svoje nepolychromované dřevořezby figurálních i reliéfních betlémů, doplněné několika podmalbami na skle s betlémskou tematikou z tvorby naší již dlouholeté členky Jany Dočkalové - Kobzáňové z Karolinky, která se k pobočce letos připojila. Expozice je doplněna ikonami Ivany Löffelmannové. Svojí velikostí vévodil výstavě 6 m dlouhý Betlém v Lidečku řezbáře Aloise Zádrapy s více jak 300 postavičkami ve vesnických scénách. Druhým největším byl betlém s několika pohyblivými prvky Ing. Ivana Hejtmánka. Pozornost také upoutal pěkně výtvarně zpracovaný betlém Milana Ptáčka z Horní Lidče. Řezbáři i návštěvníci nejvíce ocenili dokonalou řezbu Velkého valašského betléma rožnovského neprofesionálního výtvarníka Karla Chovance a také skříňkový hrající betlém pana Miroslava Valenty.

Během výstavy, která trvala do 29. ledna 2019, se ve Zvonici konaly další akce - pečení perníčků, koncerty cimbálové muziky Soláň i novoroční koncert vážné hudby. Tyto doprovodné programy jsou, stejně jako vernisáž, hojně navštívené.

Hlavní zásluhu na vytvoření pobočky Betlemářů Valašska i uspořádání první výstavy v nádherných prostorách galerie, řízené Sdružením pro rozvoj Soláně, má Ing. Ivan Hejtmánek se svými přáteli, řezbáři z celého kraje. Jeho betlemářské nadšení, znalost Valašska a organizační schopnosti jsou zárukou, že tato akce nebyla zdaleka poslední. Do další činnosti jim přeji jménem Spolku i svým co nejvíce úspěchů a potěšení.