ŽIŽKOVSKÝ BETLÉM
Milan Zábranský

Ve starších betlémech nebylo příliš obvyklé dávat postavám tváře známých osob. Snad jen stavy tří králů nesly někdy rysy slavných králů, jako např. ve Slovanském betlému v kostele sv. Antonína na Strossmayerově náměstí v Praze 7. Podobně ve Wenigově vystřihovacím betlému a dalších. Někde, jako v Třebechovickém betlému, jsou zobrazeni tvůrci a známí sousedé.

V poslední době je vytvářeno stále více betlémů se známými postavami politiků a umělců, kteří v daném prostředí působili nebo žili. Dr. Vaclík ve své Encyklopedii betlémů (Oftis 1999) nazývá tyto betlémy "portrétní". Takový je i letos dokončený a vystavený Žižkovský betlém v informačním centru Prahy 3 na rohu Milešovské ulice a náměstí Jiřího z Poděbrad.

Vedle sv. Rodiny a několika nepojmenovaných figurek mají vymodelované postavy svoji živou nebo literární předlohu s žižkovskou minulostí. Tak zde naleznete básníka Jaroslava Seiferta, herce Jaroslava Marvana, Vlastu Buriana, Oldřicha Nového, malířku Toyen (Marii Čermínovou), zakladatele Junáka A. B. Svojsíka, Olgu Havlovou, hudebního skladatele Jaroslava Ježka, bouřliváka Frantu Sauera nebo spisovatele Jaroslava Haška i s dobrým vojákem Švejkem. Vedle Švejka jsou tu další literární postavy, jako Rychlé šípy i se psem Bublinou, velkým Vontem - Širokem a Janem Tleskačem na létajícím kole nebo génius Jára Cimrman (bohužel jen zezadu). Svatou Rodinu představuje tesař Josef, žena v domácnosti Marie a Ježíšek v kočárku a tři krále tvoří první žižkovský starosta Karel Hartig, císař František Josef I. a T. G. Masaryk. Vedle toho jsou tu i bezejmenné figury, jako např. kamelot, ctihodný občan s chotí, žižkovský frajer se svou šťabajznou nebo typická drbna na balkoně.

Betlém vznikl ve spolupráci žižkovské radnice s pedagogy a studenty Střední uměleckoprůmyslové školy (SUPŠ - Žižkovo nám. 1, Praha 3) pod uměleckým vedením pana Richarda Peška. Výsledkem jsou dokonale vypracované kulisy náměstí a figury odlité z umělé pryskyřice vysoké okolo 20 cm.

A jako bonus je vydaný papírový 3D model s popisem všech zobrazených osob vytvořený Inkou a Dianou Dolevovými.

Vkusný a dobře vytvořený betlém s postavami z nedaleké minulosti patřící k určitému místu je potěšením pro oko i dobrou propagací Prahy 3 - Žižkova.