PAPÍROVÉ BETLÉMY ROKU 2018
Vladimír Plecháč

V roce 2018 nás kromě nových jesličkových archů čekaly i dvě smutné zprávy. Zemřeli významní autoři betlémů pánové Jiří Knapovský a Jiří Škopek. Už se nepotěšíme městskými stavbami Jiřího Škopka ani pěknými postavičkami Jiřího Knapovského.

Záslužná práce se podařila vydavatelství pana Horáčka z Varnsdorfu, který se domluvil s paní Svatavou Vizinovou a vydal jejích pět podmaleb na skle jako jesličkové archy. Některé se objevily mnohem dříve, např. č. 01 v roce 2007 v časopise Vodní hospodářství nebo na webu autorky. Zbývající bylo možno dohledat na internetu, ale vždy se zhoršenou kvalitou. Vydavatelství ještě připravilo reprinty tří reklamních betlémů kávovinové firmy Franck Perola ze 30. let minulého století. Pěti betlémy přispěl Lukáš Martinka - Bochovský, Soutický, Mimoňský, Blatnický a z Rokytnice nad Jizerou, a František Müller dvěma - Autobusácký betlém a Lánský betlém. V Lánském betlému autor jako daráčky zobrazil všechny naše prezidenty od vzniku republiky. Tyto betlémy se na trhu objevily již v průběhu roku. Také Věra Príharová vydala dva betlémy: Betlém z chaloupky a Hekův-Věkův betlém z Dobrušky.

Náš člen Pavel Puč vydal nejprve v roce 2017 Modřanský betlém a v roce 2018 Pražský klášterní betlém, oboje od brněnské autorky Jany Moštkové.

Před Vánocemi byl na trhu Dobrušský betlém od Josefa Benedikta a betlém Z Jičína III od Tomáše Holaty, který prodávalo Knihkupectví Horáček z Varnsdorfu spolu s betlémem Z Jičína II. Největší radost sběratelům určitě udělaly dva netradiční betlémy především krásně zpracovanou krajinou a hlavně množstvím vykreslených figurek: Znojemský betlém Zdeňky Šalomounové a Štramberský betlém Evy Milotové.