ZAHRAJTE SI BETLÉM
Milan Maršálek

Jarmila Enochová (*1955) je významná česká loutkoherečka, scénáristka, tvůrkyně loutek a má i další profese a zkušenosti. 

DAMU studovala na katedře alternativního a loutkového divadla. Po zhlédnutí jednoho představení v libereckém Naivním divadle šla za Markétou Schartovou (v Liberci působila v letech 1971-91) s dotazem, zda by ji do divadla nevzala. Původně na zkušenou, ale v Liberci už zůstala.

Pro liberecké divadlo mj. vytvořila hru O tom, co se možná stalo. Biblický příběh s loutkami, herci, písničkami a publikem, jak to mohlo tenkrát být v Betlémě. 

Na základě divadelní hry později vznikla knížka stejného názvu (vydal G300 spolek, 2015). Je určena pro menší čtenáře a jejich rodiče, i když největší radost z ní mají dědečkové a babičky. Samotný příběh je známý, ale vyprávění začíná tím, co si o něm myslí oslík a volek. Líný Honza se pak stane ponocným a pastýři zvolí nejhezčí ovečku. Tři králové hlídají hvězdu, a když přijdou na to, kam ukazuje, stanou se z nich Tři mudrci. A pak se Marii a Josefovi narodilo děťátko a všichni se společně sešli u jesliček v Betlémě.

Divadelní hra končí písničkou Veselé vánoční hody, knížka má pokračování. Stačí, když posbíráte pár věcí, které máte doma - vařečku, ponožku, kapesník, láhev od minerálky... a otevřete knížku na správném místě. Vznikne betlémská kulisa a vy, nebo vaši nejmenší, mohou si figurkami ukázat, kudy šli Mudrcové, co asi říkal Josef nebo co zpívali pastýři. Je to vlastně zcela unikátní betlém, který si můžete nejen prohlížet, ale i zazpívat a zahrát. Knížku ilustrovala její neteř Jitka Enochová.

Jarmila Enochová dnes provozuje vlastní kočovné divadlo Rolnička, s kterým vystupuje v Čechách, ale byla třeba i na Srí Lance, v Makedonii i jinde. Zahraniční uznání získala zejména svými teatroterapeutickými vystoupeními. Jednodušeji řečeno hrou pro děti s handicapem nebo postiženými nějakým traumatem. Třeba ty, které přežily tsunami. Ale to už není příběh úplně biblický.

Případní zájemci si mohou napsat o knihu na e-mail ceskysvet@seznam.cz, cena 160 Kč.