ZAJÍMAVOSTI A INFORMACE

  • Na vánočním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, který se konal letos v lednu a únoru, se prezentovaly nové trendy a barvy na rok 2019. Trendy letos bude bílá barva, která bude lehce doplněná pastelovými tóny. Bílá krásně vypadá ve spojení se zelenými tóny (pistáciová, mátová) a ledovou modrou. Ledový nádech ozdob, věnců či řetězů bude letos také "in". Poslední trendy odsouvají do pozadí oblíbenou červenou či tmavě modrou. Z kupovaných ozdob se drží už po mnoho let na vrcholu skleněné koule a baňky.
  • Stanislav Bělík, malíř žijící ve Veverské Bítýšce, oslavil letošního 29. října neuvěřitelných 100 let. Je autorem malovaného betlému Jarošův mlýn z Veverské Bítýšky.
  • Zemřel prof. Jozef Gruska, sběratel betlémů z celého světa. O jeho sbírkách uváděla televize NOE v minulých letech ve vánočním období několikadílný pořad.
  • Pavel Pecina připravuje nový Hlinecký betlém, velký vystřihovací papírový betlém s motivem zasněžených Vánoc na Vysočině. V betlému najdete malebnou scénu dosud zachovaných roubených domků z památkové rezervace lidové architektury nazývané Betlém Hlinsko. Ke svaté Rodině ve stodůlce přicházejí skupinky dětských darovníků s výrobky místních řemeslníků a průvod orientálních Tří králů se slonem a velbloudy.
    Balení obsahuje tři archy. Velikost sestaveného betlému: š.: 70 cm, v.: 20 cm, hl.: 30 cm.
  • Spolek jiříkovských betlemářů pořádá výstavu ve výstavní síni spolku. Výstava betlémů bude obohacena o betlémy zapůjčené z muzeí Rumburka a Varnsdorfu, z kláštera z Jiříkova, od pana Petra Kurze z Neugersdorfu, manželů Mayerových ze Schirgiswalde, modelem Lorety od pana Jiřího Cóbla z Rumburka, rodinným betlémem rod. Krebsových z Ebersbachu. Ve varnsdorfské knihovně se koná zajímavá výstava Po stopách jiříkovských řezbářů a betlemářů, působících do roku 1945.