DVĚ PRAŽSKÉ VÝSTAVY BETLÉMŮ
Milan Zábranský

Začnu dobrou zprávou z Betlémské kaple. Přes loňské úvahy pořadatele Ing. Lukavce o ukončení řady zdejších výstav je už na rok 2020 připravena expozice pod názvem "Jak se co dělávalo". A tak bylo možné se na zdejší výstavě bez obav potěšit řadou nových i již dříve vystavených betlémů.

Mezi novinkami to byl vyřezávaný betlém našeho člena Jana Hrnčíře. Svatá Rodina s darovníky je umístěná pod městské hradby, za kterými je půvabně vyřezané pražské panoráma. Škoda jen, že skříňka s betlémem byla umístěna ve stěně z kůry se dvěma dalšími betlémy, z nichž ten prostřední - velký Knapovského orlickoústecký - svou barevností na sebe poutal velkou pozornost. Tak bylo možné Hrnčířův zajímavý betlémek přehlédnout.

Náš další člen Miroslav Danda vystavoval velký nepolychromovaný betlém s rozsáhlým pozadím. Jarmila Haldová nezapřela svou loutkářskou tvorbu a vystavila loutkovou scénu s Narozením. Mezi množstvím dalších betlémů mě zaujala keramika Karla Holuba.

Také paní Marie Dočekalová pokračuje ve svých výstavách na Břevnově v Keplerově gymnáziu. Na jednom ze stolů přispěla ukázkou moderních holandských betlémů k povídání o "Holandském betlemářství" z minulého čísla Betlemáře. Zcela neobvyklý je holandský betlém z dřeváčků, který budil velký zájem diváků. Tradiční je betlém papírový jen z "opatrnosti" se nestříhá, ale vše jen vytlačuje.

Zcela klasická je porcelánová svatá Rodina vyráběná v Delftu. Jak vytvořit jednoduchý, ale nápaditý betlém, předvedla Radka Vostřáková z několika květináčů.

Na další výstavy jsem se bohužel z časových důvodů nedostal, a tak už se těším na příští Vánoce, kdy to snad bude lepší.