PUTOVÁNÍ PO KOSTELECH

Letos bylo opět možné navštěvovat pražské kostely s vystavenými kostelními betlémy. Pražská diecéze vydala informační brožuru, kde byly uvedeny všechny kostely, které se do této akce přihlásily, se zobrazením vystaveného betléma, jeho stručným popisem a s časy, kdy je kostel otevřen - i mimo bohoslužby. V každém kostele byla k dispozici jedna papírová figurka do betléma, z nichž se dá sestavit celý betlém. Panorama k betlému - domy a stájku - je možné stáhnout na webových stránkách www.krestanskevanoce.cz.

Vzhledem k počtu kostelů, mnohdy jejich složité dostupnosti a omezené otevírací době je prakticky nemožné shromáždit všechny figurky v jedné sezóně. Ale snad to bude možné dohnat v letech příštích. Autorkou figurek je Jindra Hubková, jsou půvabné a daleko hezčí než figurky z prvního kola v dřívějších letech.

Pro ukázku jsme vybrali dva kostely, jejichž otevírací doba byla poměrně krátká:

Kostel sv. Fabiána a sv. Šebestiána v Praze 6-Liboci je jednoduchý venkovský kostelík, místo oltáře je jen kříž, ale působí velice uklidňujícím dojmem. Kostel bylo možné navštívit pouze ve dvou dnech po dvou hodinách, ale zato po dobu otevření hrál a zpíval sbor muzikantů vánoční koledy. Betlém je dřevěný, pocházející pravděpodobně z Příbramska, který byl nalezen v zuboženém stavu před 20 lety, dřevěné chaloupky dokonce až v roce 2010. Figurky jsou nyní citlivě zrestaurovány. Bylo zde možné získat figurku ševce. Kostel sv. Remigia v Čakovicích byl zpřístupněn v pěti dnech, ale většinou jen po půlhodině. Protože tu ale bylo možné získat pro betlém figurku nepostradatelnou - sv. Josefa - zájemce to jistě neodradilo. Betlém tvoří dřevěné řezané figury pravděpodobně z 20. let minulého století.