DVACÁTÁ TŘETÍ VÝSTAVA BETLÉMŮ V RYCHNOVĚ NAD KNĚŽNOU
Kamil Dvorný

Ve dnech 6. až 26. prosince 2019 proběhla v prostorách konírny Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou 23. výstava betlémů z kraje Orlických hor. Přes 4500 návštěvníků mohlo obdivovat více než sedmdesát exponátů od současných tvůrců, sběratelů a muzeí. Slavnostního zahájení se zúčastnili mj. hraběnka Andrea Kolowrat Krakowská, senátor Miroslav Antl, hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, starosta města Jan Skořepa.

Pořadatelé se již nesoustředí jen na betlémy z Orlických hor, ale jejich záběr se rozšířil na daleko větší oblast České republiky. Návštěvníci tak mohli obdivovat práci řemeslníků od Letohradu přes Pardubice, Jilemnici až po Roztoky u Prahy. K vidění byly betlémy vyřezávané, cínové, perníkové, ze šustí, háčkované, papírové či mechanické.

Prostory bývalé konírny Kolowratského zámku, stromy ozdobené paličkovanými ozdobami i možnost nakoupit drobné dárečky - to vše dodávají výstavě nezaměnitelný nádech adventního času a možnost poklidného zastavení v době nadcházejících vánočních svátků.