ŘEZBÁŘ S CITEM PRO KRAJINU A ARCHITEKTURU
Milan Zábranský

S Honzou Hrnčířem a jeho prací jsem se poprvé setkal na spolkové výstavě v Muzeu Karlova mostu v roce 2011, kam přivezl své dva nepolychromované betlémy: Velký Dobřanský a Betlém s malou jeskyňkou. Další jeho betlémy jsem viděl na výstavách v Betlémské kapli; nejprve v roce 2018 Olomoucký a rok později Pražský betlém. Vždy jsem na nich obdivoval krajinu a architekturu obklopující sv. Rodinu, Tři krále a daráky. Podruhé jsem se s ním osobně setkal letos v jeho rodné chalupě v Orlických horách v Dobřichovicích, kde tráví s manželkou léto a řeže své betlémy a další plastiky.

Syn orlického tkalce vystudoval automobilovou průmyslovku a poté začal pracovat v olomouckém tukovém závodě Milo až do svého odchodu do důchodu. Vždy aktivně sportoval a až do nedávna běhal delší tratě včetně maratonů. Řezat začal poměrně pozdě, ale uplatnil přitom svůj výtvarný talent. Nyní má spoustu zakázek na různé betlémy a k tomu přidává i větší plastiky hlavně zvířat. Ty je možné vidět před jeho chalupou, kde se vzorně stará o obecní pozemek upravený jako park.

Své výtvarné sklony doprovází i literární tvorbou a každé jeho vánoční přání bývá rýmované, jako např. to z loňského roku:

Pospíchejte všichni milí zasednouti spolu
k Betlému, stromečku, vánočnímu stolu.
Svár, zlobu a zášť ponechejte zmrznout venku,
a pak na štěstí, na zdraví pozvedněte sklenku.
Shledání, teplo domova, to největší je dar,
větší nekoupíte za euro, ani za dolar.

Až se svíčky na stromečku rozzáří,
štěstí ze shledání ať vidět Vám je na tváři.
Teplo blízkosti, nechť zahřeje Vám srdce.
Že ku pomoci vždy máte připravené ruce,
a porozumění, sobě navzájem dejte znát.
Hodnotnější a větší dary nelze dát.

Příjemně strávený čas s manžely Hrnčířovými byl plný povídání, vzpomínání a krásných betlémů připravovaných na výstavy a pro přátele. A nevadilo ani četné bloudění bez navigace po objížďkách, které nás po cestě potkaly.