MĚSTU KOLÍN S LÁSKOU ...
Pavel Vladyka

S příchodem adventu se již tradičně náměstí našich měst plní vánoční atmosférou plnou světel, ozdob a vánočních stromů. Nejinak je tomu i na rozzářeném kolínském náměstí, kterému každoročně kraluje velký anděl se zlatou bránou a majestátní vánoční strom s krásným betlémem. Že se jedná o skutečně kolínský betlém, není těžké uhodnout. Tak, jak se nad kolínským náměstím vypíná chrám svatého Bartoloměje, vévodí chrám o dvou věžích se zvonicí i tomuto betlému a vysoko ční nad narozeným Ježíškem. K němu pospíchá zástup veselých muzikantů, zpěváčků, pastýřů a oveček. Nechybí ani Tři králové se svými dary. V pozadí poznáváme kolínskou radnici a řady domů, které stojí na náměstí. A nad tím vším se vznáší nejen anděl zvěstující pokoj lidem dobré vůle, ale i dva propletení dráčci z kolínského znaku. Slávu Bohu na výsostech hlásí nápis na chlévě před chrámem svatého Bartoloměje a pod nohama Panny Marie a Josefa milé věnování - MĚSTU KOLÍN S LÁSKOU PAVEL RAJDL.

Autorem keramického betlému, který kolínské náměstí zdobí již téměř 10 let, je výtvarník Pavel Rajdl. Sám se za betlemáře nepovažuje, jeho keramická tvorba je zaměřena na volné keramické objekty, reliéfy a architekturu. Zabývá se i plastikou ze dřeva a kamene. Vystudoval výtvarný obor PF UK v Praze, kde byl mimo jiné žákem Cyrila Boudy a Karla Lidického. Kromě výtvarné činnosti byl i dlouholetým ředitelem ZUŠ v Kolíně, založil Galerii V zahradě, organizuje pravidelná keramická setkání, položil základ expozice Současná keramika pod kolínskou synagogou a zcela po právu mu byla v roce 2012 udělena historicky první Cena města Kolína, kterou převzal z rukou tehdejšího starosty Víta Rakušana.

Přesto má Pavel Rajdl v oblasti betlemářství své prvenství - největší keramický betlém v České republice. Betlém o velikosti 4 x 2 metry a s více než 300 keramickými figurkami doplněnými malbou a dalšími keramickými prvky je o adventu ke spatření v Radovesnicích na Kolínsku. Pokud by se tento betlém stal cílem i vašeho výletu, věnujte prosím pozornost, do kterých Radovesnic na Kolínsku zamíříte. Betlém je v Radovesnicích II. za Týncem nad Labem. Šťastnou cestu.

Zdroj: www.pavelrajdl.cz, foto autor