GALERIE AUTORŮ VÁNOČNÍCH POHLEDNIC: Jaromír Vališ
Bohumil Dušek

Jaromír Vališ se narodil v roce 1965. Jako výtvarník a grafik pracuje od roku 1988. Při své práci používá techniku akvarelu, americké retuše a olejomalby. Jeho práce působí pestrým a svěžím dojmem.

Rád zpracovává témata z přírody, což se odráží hlavně v jeho pracích pro děti (knihy, učebnice). Navrhuje pohlednice a přání. Část jeho tvorby je věnována pracím na zakázku, část je volná tvorba, především obrazy.

Do médií se dostal asi nechtěně díky kauze jeho pohlednic. V devadesátých letech se na trhu objevily vánoční pohlednice, které na první pohled vypadaly jako ladovské, ale při podrobnějším zkoumání tomu tak nebylo. Autorem byl Jaromír Vališ, pohlednice vydal nakladatel Martin Pape. Bylo vydáno přes 200 000 pohlednic a prodávaly se dobře. Vánoční pohlednice Josefa Lady patří mezi nejvíce prodávané a Vališovy jim byly tak podobné, že běžný zákazník si při nákupu vůbec nemusel všimnout, že nekupuje pohlednice Ladovy.

Ladův dědic a exkluzivní vydavatel Ladových pohlednic podali k soudu žalobu na neoprávněné vydání pohlednic. Soud se táhl dlouho, ale nepodařilo se prokázat, zda autor neoprávněně použil tvůrčí individuální zpracování v autorském díle Josefa Lady. Vališ i Pape totiž argumentovali tím, že jde o parafrázi, tedy volné využití Ladova námětu. Ale nevím, co pana Vališe vedlo k použití nejen Ladových námětů, ale i výtvarného stylu, protože ve svých ilustracích prokázal dobrou i osobitou úroveň výtvarného vyjádření.

(Podle internetových zdrojů)