LETOŠNÍ SKROMNĚJŠÍ VÁNOCE BETLEMÁŘŮ VALAŠSKA
Ivan Hejtmánek

Tak, jako ostatně mnoho betlemářských nadšenců v celé naší vlasti, i členové naší pobočky připravovali na začátek letošního adventu spolkové výstavy. Do výstavní galerie a informačního centra Zvonice na Soláni byla plánována velká výstava papírových betlémů především z bohaté sbírky našeho přítele, přerovského betlemáře a sběratele betlémů, Stanislava Dostála. Šestitýdenní uzavírka Zvonice v říjnu a listopadu a nejistota dalších omezení rozhodla o tom, uspořádat výstavu v menším rozsahu. Od 10. 12. 2020 bylo možné zhlédnout, kromě výstavy obrazů vsetínského rodáka Ivana Jandora, také cca 30 betlémů Standy Dostála. Sdružení pro rozvoj Soláně a Betlemáři Valašska alespoň takto udržují tradiční bienále výstav betlémů na Zvonici.

Druhou plánovanou "Výstavu betlémů současných tvůrců z Valašska a severovýchodní Moravy" v rožnovské Brillovce jsme byli nuceni zrušit. Hlavním důvodem byla nejistota možnosti včas nainstalovat betlémy a otevřít výstavní galerii. Náročnost postavení velkých betlémů a příprava doprovodného programu byla časově limitována, a proto pořadatelé v polovině listopadu rozhodli výstavu neuskutečnit.

Velmi záslužným počinem se může pochlubit aktivní sběratel a člen naší pobočky Betlemářů Valašska Pavel Jurák ze Štramberka, který ve spolupráci s tamním MěÚ a za jeho podpory, zahájil v úterý 1. 12. 2020 výstavu betlémů s názvem "Štramberkem za betlémy". Zhlédnout bylo možno 29 líbezných vyřezávaných i papírových betlémů v oknech starobylých štramberských domů, ale též ve výkladech místních obchodů. Do této cesty zařadil autor scénáře také prohlídku své vlastní sbírky betlémů ve "Vánoční chalupě", kde je možné vidět betlémy - i pohyblivé - jak z regionální tvorby, tak i sbírkové betlémy z Čech vč. králických, po celý rok. Všichni si přejeme, abychom mohli v prezentaci naší práce co nejdříve pokračovat.