HALOUZKŮV BETLÉM V BRNĚ
Mirek Andrle

Proslulý Halouzkův betlém již k brněnským Vánocům neodmyslitelně patří a je druhým největším svého druhu na světě.

Své místo našel na Dominikánském náměstí, které dává vyniknout jeho malebnosti a kráse. Stojí před Novou radnicí a najdete v něm v současné době 115 dřevěných ručně vyřezávaných figur.

Dřevěný betlém pochází z rukou řezbáře Jiřího Halouzky z Jiříkova u Rýmařova. V roce 2009 byl poprvé postaven na Náměstí Svobody a tvořilo jej 67 figur. Tehdy jsme si mohli přečíst u něho na tabulce tento text:

Betlém je věnován na věčnou památku Jana Pavla II.
V roce 1988 jsem byl pozván papežem Janem Pavlem II. na jeho letní sídlo v malém italském městě Castel Gandolfo k osobní audienci. Při rozhovoru papež mimo jiné řekl, že betlém je jako kniha. Dá se z něj hodně vyčíst i pochopit a pomáhá k šíření křesťanství. Tato jeho slova mi ležela dlouho v srdci. V roce 1998 jsem se rozhodl papežovou myšlenku následovat a vytvořit betlém v životní velikosti pro všechny lidi "dobré vůle".
Řezbář Jiří Halouzka Jiříkov, Pradědova galerie u Rýmařova

Ručně vyřezávaný dřevěný betlém ze soch v životní velikosti, jejichž autorem je Jiří Halouzka, je od té doby součástí brněnských Vánoc. Město se s řezbářem dohodlo na dlouhodobé spolupráci.

Pradědova galerie u Halouzků leží v obci Jiříkov u Rýmařova v podhůří Jeseníků, v blízkosti hradu Sovinec. Plocha celého areálu se rozkládá na ploše osmi hektarů v areálu daňčí farmy.

Mezi hlavní dominanty galerie patří bezesporu největší socha "vládce Jeseníků" děda Praděda v ČR, která je 10,4 metrů vysoká a váží patnáct tun. Další významnou částí galerie je betlém, který obsahuje přes 250 ručně vyřezávaných figur v životní velikosti, a který se neustále rozrůstá. Betlém byl rovněž vystaven u příležitosti světového kongresu betlemářů v Hradci Králové, kde byl oceněn titulem "Největší betlém na světě". V roce 2008 zde bylo v Jiříkově otevřeno Muzeum betlémů od dalších moravských řezbářů.

Za třetí unikát v Pradědově galerii považuje Jiří Halouzka obří dřevěný obraz Pradědovy říše, který původně stál v kamenné rozhledně na vrcholku Pradědu. Ta byla bohužel i s obrazem zničena. Jedná se tedy o pečlivě vyřezávanou kopii původního obrazu podle dobové a vzácné pohlednice. Na celý monument bylo použito dřevo ze čtyřiadvaceti lipových kmenů, měří 2,2 x 5 metrů a naleznete ho v jedné ze zastřešených expozic.

Všechny tři zmíněné dominanty jsou zapsány v české Guinessově knize rekordů. Po domluvě je možná prohlídka galerie i s výkladem k jednotlivým sochám, včetně předvedení řezbářské práce. V každém sektoru je umístěna mluvící socha, která umí podat výklad ke každé navštívené sekci v těchto jazycích: čeština, angličtina, němčina, polština, francouzština, ruština a japonština.

Další zajímavostí, kterou je nutno zdůraznit, je práce pana Halouzky na sochách slonů a koní, na jejichž vyřezávání se podařilo zajistit obří lípy z areálu Velké pardubické. Jen pár kroků od galerie se nachází kostel sv. Michaela Archanděla, jehož existence je povrchně zmíněna již roku 1346. Kostel je rovněž součástí galerie a jsou zde vystaveny desítky dalších soch, ale hlavně unikátní velké dílo v podobě létající andělů přímo nad oltářem, a také dva metry velký šestiramenný lustr, který je osazen několika svícny. Přímo u galerie je prostorné parkoviště zdarma. Počasí se bát nemusíte, téměř celá část expozice je zastřešená, a kdyby vám přeci jen byla velká zima, rádi vám tam nabídnou dobrou kávu, čaj a jiné občerstvení u vyhřátého krbu. (Podle internetových zdrojů.)