RŮZNÉ OSUDY DOMÁCÍCH JESLIČEK
Jan Roda

Adventní čas je doba, kdy se otvírají krabice s jesličkovými figurkami, prohlíží se jejich stav a ledacos opravuje. Štědrý den se blíží a je třeba připravit betlémskou scenérii, navíc vymyslet to nejpůsobivější osvětlení. Stavět rodinný betlém je radostná povinnost.

Ne všechny jesličky potká tento šťastný osud. Doba se mění, generace starších majitelů odchází na věčnost. Stane se, že dědicové si nenaleznou hezký vztah k tomuto zvyku a krabice jsou odloženy mezi nepotřebné harampádí. Pak je ještě naděje, že se později najde zachránce a naváže na přetrženou tradici. Pokud ne, často dochází k prodeji. Letos jsem zaznamenal dva prodeje. Jak byly rozličné!

V jednom pražském starožitnictví na Starém Městě byla vyplněna výkladní skříň velkým množstvím figurek zhotovených ve folklorním duchu. Bylo jich mnoho, hezkých. Autorem základu tohoto betlému byl František Vratislav Buk, řezbář, kterému jsme věnovali v minulém čísle vzpomínku. Ani místo prodeje, odhaduji po sto létech, nebylo daleko od místa, kde měl pan Buk dílnu. Soubor nebude od jednoho řezbáře, myslím, že byl doplňován. Rozhodně se však jeví jako harmonický celek. Pan František Vratislav Buk vytvořil velké množství kostelních betlémů. Těch domácích, rodinných, asi podstatně méně. Proto tyto jesle považuji za jistou raritu a přeji jim, aby získaly vnímavého nového majitele.

Druhý zaznamenaný prodej lze z hlediska betlemářství označit, kulantně řečeno, za problematický. Jednalo se o menší lidový betlém. Zatřídil bych ho mezi práce lidových řezbářů z Příbramska. Prodávané jesle neměly velké množství figur, ty byly mnohdy poškozené. Šikovné ruce by však betlému vrátily původní kouzlo. Žel, nestane se tak. Prodávající využil možnosti prodeje přes Aukro, největší online bazar s aukcemi. Zde mohou sběratelé-betlemáři koupit staré vánoční pohlednice, vánoční ozdoby, vystřihovací jesličkové archy a někdy i celé betlémy. V našem případě prodávající rozmělnil celek na jednotlivosti. Nabízel zvlášť každou ovečku, figurku, kulisu. Dražba v rychlém sledu způsobila, že se zajímavý celek rozdělil mezi více jak šest nových majitelů. Pohromadě se nevydražila svatá Rodina, králové, ani párové figury klečících andělů. Jen skupinu havířů vydražil jeden nový majitel. Tak se přihodilo, že starší příbramský betlém zanikl a dál ho budou připomínat jen sbírkové jednotlivosti.