ANTON PIECK, MALÍŘ POHODY
Jiřina Hánová

V současném nedobrém čase je pěkných chvil pomálu, ráda se proto podělím o příjemný zážitek při seznámení s malířem, o němž jsem dosud nevěděla nic. Anton PIECK je holandský malíř, žil v létech 1895-1987. Učil na výtvarných školách, ale především ilustroval pohádky, tvořil komiksy, je autorem uskutečněného návrhu na pohádkový les De Efteling (jeho popularitu v zemi bychom mohli přirovnat k našemu zaujetí J. Ladou).

Nás především zaujmou zimní scény, jimž dodává ráz 19. století. Nebylo obtížné sestavit z nich soubor, velmi těžké bylo neukázat všechny, tak mne okouzlily. Ačkoli jde o výjevy z denního života Holanďanů, jsou jako odsud: děti před výkladem plným hraček, Tři králové - ovšem s hvězdou, jak kdysi chodili i u nás, skupinky zpěváků, se zaujetím koledujících na ulici. A pak kouzlo vánočního trhu - co všecko se tady děje, ta atmosféra! Každý obraz je plný pohybu, jen žádný detail nepřehlédnout.

Snad u nás neuvidíme dámu na saních oddaně tlačenou partnerem, ladně na ledu kroužící dvojice ano. Co nenajdeme, je betlémský výjev. Kde by se v protestantské zemi vzal?! Ale něžná Marie s Ježíškem shlíží na chodce v ulici jako ta naše. Pokud někdo postrádá opravdovou zimu, může se zahledět na kočovníky s hubeným koníkem, z nichž ledový vítr vyhání poslední zbytky tepla.

Poslední obrázek: a takhle se viděl autor. Vedle jeho obrazů ani nepotřebujeme tu flašku, co má pro zahřátí v kapse, je nám s nimi dobře.