NAPSAL NÁM PAN MIROSLAV ŠEFC
Milan Zábranský

Na výzvu redakce, abyste nám poslali fotografie svých výtvorů a napsali nám něco o své betlemářské historii, se ozval pan Miroslav Šefc. Narodil se v roce 1934 v Novém Hrádku a v roce 1945 se s rodiči přestěhoval do Náchoda, kde žije dodnes. Vedle svého členství v ČSB byl angažovaný také v čs. myslivecké společnosti a byl členem i čs. ornitologické společnosti.
O práci se dřevem se začal zajímat v roce 1994 při svém odchodu do důchodu. Od té doby již vyřezal několik betlémů, z nichž dva jsou kolorované. Dobrý základ a vzor získal ve svém rodišti, kde se v zimním období po večerech vyřezávalo.
Na snímku je jeho betlém vyrobený v roce 2013 z lipového dřeva o rozměrech 70 x 40 x 35 cm. Postavy v betlému jsou hajný, tři muzikanti, flašinetář, kominík, mlynář, tři báby s kozou, vánočkou a nůší, Tři králové, a také ovce s beranem. Figurky jsou vysoké max. 13 cm. Svatá rodina je umístěna v bývalé hájovně, v pozadí je pak hrad Frymburk.
Stejně jako p. Šefc přeje všem pevné zdraví a výdrž, posíláme i my podobná přání jemu a aby ještě dlouho mohl vytvářet svá díla pro radost sobě i ostatním.