JOSEF BÍLÝ
Vladimír Glaser

Josef Bílý
Josef Bílý

Je jeden ze současných nejstarších třešťských řezbářů. V místních betlémech se ale daleko častěji setkáte s jeho "lonšoftem". Tedy pozadím malovaným pro betlémy. V něm většinou naleznete jemně propracované místní prvky s neskutečnými detaily krajiny.

Josef Bílý vyřezává figurky se stejnou pečlivostí, jako vytváří lonšofty. A vše vyřezává skládacím nožem - "rybičkou". Správné by bylo říci vyřezával. Letos mu bude 90 let a řezání ani malování mu podle jeho slov "již nejde". Také nestaví velký betlém, kde má figury od všech největších a nejznámějších řezbářů z Třeště a okolí. Tuto práci přenechal svému synovi. Sám si postavil jen svůj rodinný betlém v kuchyni. Ale všechny návštěvy, přicházející se podívat na betlém, stále provází. Bez velkých problémů s nimi dojde do patra, kde mají betlém postaven, rozsvítí světélka, spustí mechanismus, který promění letícího anděla na betlémskou hvězdu a naopak. A provázel i letos, tedy v době, která není na putování za betlémy ideální a kdy byla většina třešťských domácností uzavřena.

I proto si řezbář a malíř Josef Bílý i jako nečlen zaslouží poděkování Spolku českých betlemářů ku příležitosti oslav 15. výročí založení SČB.