BETLÉMY PANA JANOUŠKA ZDOBÍ DOMÁCNOSTI PO CELÉM SVĚTĚ
Ivana Holcová

Se svolení redakce přetiskujeme z Telčských listů č. 12/2021 rozhovor s řezbářem Lubomírem Janouškem

Pana Janouška můžeme vídat každé léto v telčském podloubí, kde vyřezává, vystavuje a prodává svou práci - dřevěné betlémy a šperky. Zeptali jsme se ho, jak se dostal k řezbářství a proč si oblíbil zrovna Telč. A protože se blíží Vánoce, zaměřili jsme se na jeho tvorbu betlémů, které si získaly oblibu doslova po celém světě.

Pane Janoušku, většina otázek se bude týkat řezbářství. Jak jste se ke své profesi dostal a jak dlouho už se jí věnujete?
K řezbářství jsem se dostal postupně díky různým náhodám a příležitostem. Ke dřevu mě to táhlo už od dětských let, začalo to píšťalkami a lodičkami z kůry, pokračovalo upravováním samorostů a postupně jsem se dostal až k výrobě dřevěných šperků. Zpočátku jsem je vyráběl pro manželku a pro pár přátel a příbuzných.

My Telčané Vás známe jako "řezbáře z telčského podloubí", pocházíte ale z obce nedaleko Třebíče. Proč zrovna náměstí v Telči?
Na jaře 1987 jsem se dozvěděl o zajímavé výstavě v Jihlavě, pořádal ji Medvěd. Do zahrady za pionýrským domem mohl kdokoli přijít, vystavit svoje výrobky a v případě zájmu i něco prodat. Zájem předčil moje očekávání a navíc jsem dostal nabídku, abych se svými šperky přijel na folkové prázdniny do Telče. Tenkrát jsem přišel s něčím novým, co nebylo okoukané, tak byl úspěch zaručen. Abych nemusel spoléhat na to, že vždycky potkám tak vstřícné lidi jako tenkrát v Telči, začal jsem si na podzim 1987 vyřizovat povolení k prodeji. Nejdříve jsem musel získat doporučení výtvarné komise při KNV v Brně. Kdybych tenkrát přišel s betlémy, tak bych asi neměl šanci. Pak mi musel schválit cenovou kalkulaci odbor plánovací ONV v Třebíči a nakonec bylo potřeba povolení v místě prodeje. Tam záleželo hodně na tom, na jakého narazíte úředníka. V Třebíči si mě asi hodinu posílali z jedné kanceláře do druhé, každý se bál rozhodnout, a tak jsem odešel bez povolení. V Telči to proběhlo bez problémů během několika minut. Ze začátku jsem k prodeji a k návštěvám Telče využíval víkendy a dovolenou.

Věděl jste už tehdy, že chcete začít vyrábět i betlémy?
V roce 1993 jsem dostal zakázku na několik betlémových figurek. Protože se docela podařily, zařadil jsem do své nabídky i betlémy. Ze začátku byl zájem hlavně od turistů z Rakouska, Německa a Holandska, doma zůstávalo cca 10 %. Postupem času začalo domácích zákazníků přibývat a dneska už je poměr obrácený. Moje betlémy můžete najít téměř na všech kontinentech (kromě Antarktidy). Jeden z mých betlémů zakoupilo do svých sbírek i Třebechovické muzeum betlémů. Postupem času nebylo možné zvládat současně zaměstnání, výrobu šperků a betlémů, proto jsem koncem roku 1994 zaměstnání ukončil a od té doby se věnoval jenom řezbářství.

Kde všude se s Vaší prací můžeme setkat?
Moje betlémy najdete z velké části v domácnostech u nás i v zahraničí, jsou k vidění i v některých kostelích nebo hotelech. Prodej do zahraničí - většinou si zahraniční turisté koupí betlém v Telči nebo mě navštíví doma, čas od času posílám i poštou. Občas mám betlém i na nějaké výstavě, letos v Třebíči a v Praze

v Betlémské kapli.

Lze tedy říct, že hlavní roli hrají betlémy? Jsou pro Vás zároveň nejoblíbenější částí tvorby?
Nemůžu říct, že by betlémy byly nejoblíbenější částí mé práce, mám to rozdělené tak rovnoměrně, je potřeba to střídat.

Prozraďte nám nějaké řezbářské rekordy. Který betlém byl třeba největší a který nejmenší?
Řezbářské rekordy? Sám nevím. Většinou prodávám základní sestavy a někteří zákazníci si postupně dokupují další figurky. Občas mi někdo pošle fotografii, jak se mu betlém rozrůstá, a někdy se divím, co už jsem všechno udělal. A jaké betlémy jsou nejprodávanější? Kolik zákazníků, tolik přání. Záleží, kolik má kdo místa a jakou si může dovolit cenu.

Mění se zájem o dřevěné betlémy v průběhu let?
Co se nemění už téměř 30 let, je zvýšený zájem o betlémy v předvánočním období. V době, kdy jsem s betlémy začínal, byl zájem především ze strany zahraničních turistů. Bylo to hodně dáno tehdejším kurzem koruny a poměrem výdělků a cen u nás a v zahraničí. Dneska už převažují domácí zákazníci. Betlémy kupují rodiče dětem, děti rodičům, prarodiče vnoučatům, je to velmi oblíbený svatební dar i dárek k narozeninám.

Kolem vánoční tematiky se díky betlémům točíte celý rok. Máte vlastně Vánoce rád?
Vánoce mám velice rád, je to takové vyvrcholení celého roku, konečně můžu odložit dláta a trochu si odpočinout. Začnou chodit pozdravy z celého světa s obrázky betlémů v jednotlivých rodinách.

Co děláte nejraději ve svém volném čase?
Co dělám nejraději ve svém volném čase? První, co mě napadne, je otázka, co je to volný čas. Rád chodím do přírody a velice rád se věnuji svým třem vnoučatům. Pro ně si chvilku vždycky najdu.