BETLEMÁŘSKÉ POTĚŠENÍ V ITÁLII
Olga Kačenková

Srdce betlemářovo je potěšeno zejména v době adventní a vánoční, ale ani na letní dovolené nemusí strádat, jak ukázal nedávno publikovaný seznam betlémů, které je možno navštívit celoročně. Já bych se ráda podělila o letmé, neplánované, betlemářské zážitky z cest po Itálii.

Před několika lety jsem navštívila přímořské městečko v severní Itálii, Lignano. Vybledlé plakáty na pláži upozorňovaly na betlém z písku, který se tu vždy v zimním období staví. V roce 2021 to bylo již po 18. Navštívíte-li stránky www.presepelignano.it (možno přepnout i do angličtiny), můžete si pustit sestřih, jak vypadaly různé betlémy v průběhu let. O víkendech v únoru můžete betlém z písku obdivovat i naživo.

Ve městečku Andalo, severně od jezera Lago di Garda, jsem měla původně jiné plány, ale počasí jim nepřálo. Při procházce pod deštníkem jsem si všimla šipek k muzeu betlémů. A tak jsem uprostřed léta stanula v prostoru plném miniatur známých církevních staveb a také betlémů. Chcete-li si udělat představu i z videí, zadejte do vyhledavače Mostra Miniature a Presepi Andalo. Ze zde vystavených staveb mě nejvíce zaujaly do úžasných detailů vyvedené Lurdy. Betlémy byly často součástí vystavované stavby – třeba na náměstí, nebo u postaviček v bytě či zabudované jakoby v podzemí stavby. Několik samostatných betlémů mě překvapilo svou rozlehlostí. Nebyla to jen stáj nebo jednoduchý přístřešek se Svatou rodinou a k nim přicházejícími darovníky, kde by další stavby byly spíše kulisami. Betlémy tvořil soubor vícepodlažních dřevěných domů s balkónky. A na balkónech, v oknech a kolem domů se odehrával běžný život. V některém z přízemních vchodů jste mohli pootevřenými dveřmi vidět Marii s Josefem a Ježíškem.

Ani při letošní návštěvě Kalábrie jsem nebyla ochuzena o betlemářské tetelivé zaplesání. V městečku Tropea byly betlémy i k zakoupení v suvenýrech. Přírodní skalní jeskyně u pláže byla využita pro instalaci figur Svaté rodiny v životní velikosti.

Nejvíce mě ale nadchnul betlém v kostele na vulkanickém ostrůvku Stromboli. Podklad betlémů byl tvořen z lávových kamenů a stejně jako sám ostrov v reálu, i betlém byl osazen figurami z jedné strany, zatímco na druhé "tekla láva", znázorněná blikajícím červeným osvětlením. Samotné figurky byly odhadem 8 cm velké, některé se pohybovaly. Nevím, z jakého byly materiálu, ale většina postav byla svrchu oděna látkovým oblečením. Čím mě betlém nadchnul? Stejně jako v mnoha betlémech českých zde byly prezentovány typické profese. Ale už jste viděli betlém, kde by sázel kuchař do pece pizzu? Nebo sadař obhlížel své citrónovníky či vedle trhač sklízel pomeranče? Ani na chlapíka, který ořezává plody opuncií v českém betlému nenarazíme. A v síti rybáře uvízly nějaké škeble….
Máte také nějaký zážitek z letních cest, kdy jste se kochali betlémem či betlémy?