800 LET OD POSTAVENÍ PRVNÍ BETLÉMSKÉ SCÉNY FRANTIŠKEM Z ASSISI

Vladimír Glaser


Původně divoký mladík z bohaté rodiny František z Assisi se díky poznání skutečného světa postupně stal vzorem čistoty a skromnosti pro další staletí, a dokonce až do dnešní doby.

Nejen nám betlemářům pak zanechal odkaz v podobě první postavené betlémské scény na světě. A protože se tak stalo na Vánoce 1223, slavíme společně s betlemáři z celého světa 800. výročí této události.

Již na konci roku 2022 jsem obdržel první pozvání na akce spojené s výročím do zahraničí a nyní následují další. Čeští betlemáři se rozhodně chtějí přidat k celosvětovým oslavám, a tak i u nás se budou konat některé akce, na kterých si výročí připomeneme.

Jednak je to již rozeběhnutý cyklus přednášek v Národopisném muzeu, dále pak zakončení naší výstavy v Muzeu hlavního města Prahy ve Ctěnicích, cyklem betlemářských kurzů v říjnu a navazujícím mezinárodním Symposiem "Technologie tvorby tradičních českých lidových betlémů". A jako vyvrcholení připravujeme Jubilejní reprezentační výstavu betlémů v centru Prahy. Na ní by se měly představit současné betlémy z různých regionů ČR, zastoupeny by měly být i různé materiály a technologie a vystaveny by měly být betlémy našich současných předních betlemářů. Výstava bude spolková. Je tedy především na nás – členech – čím se bude Spolek a současní betlemáři prezentovat. Rozhlédněte se tedy kolem sebe a dejte mi co nejdříve vědět o tom, co z vašeho regionu a okolí by na výstavě nemělo chybět.

Tolik aktivity celého Spolku. Dovolím si přidat ještě jednu aktivitu našeho Muzea českých Vánoc. Rozhodli jsme se vytvořit "Jubilejní betlém". Tedy zcela nový betlém, na kterém by se mělo podílet více řezbářů a měl by být poctou a připomenutím postavení prvního betléma. Větší popis a stav příprav budeme uvádět od února na webu muzea (www.muzeumceskychvanoc.cz).

Těším se, že se i vy připojíte svými aktivitami k oslavám 800. výročí. Napište mi o nich!

Kontakt: Vladimír Glaser, předseda Spolku (spolekbetlemaru@gmail.com)