BETLÉMSKÁ KAPLE NA ŽIŽKOVĚ

Kromě betlémské kaple na Betlémském náměstí má Praha ještě jednu, méně známou a trochu ukrytou. Stojí totiž ve vnitrobloku Prokopské ulice. Původně to byl dvůr domu, který evangelická církev k tomu účelu koupila. A důvod stavby? Evangelíků na Žižkově a v okolí přibývalo a neměli důstojný svatostánek.

Kaple se začala stavět v listopadu 1913. První bohoslužby se tu konaly v neděli 28. června 1914, shodou okolností v den, kdy v Sarajevu byl zavražděn následník trůnu. V té době šlo ale o jedinou Betlémskou kapli v Praze. Ta na Starém městě, která byla postavena na konci 14. století a kde kázal Jan Hus, totiž zchátrala a koncem 18. století byla zbořena. Na jejím místě na Starém městě tak v době, kdy se stavěla Betlémská kaple na Žižkově, byly jen čtyři bytové domy. Až v 50. letech na podnět tehdejšího ministra Zdeňka Nejedlého budovy vykoupil stát a stavba byla vybudována podle historického obrazu tehdejší kaple, kde kázal Jan Hus.

Žižkovskou Betlémskou kapli stavěla firma Matěje Blechy z Karlína, pro kterou pracoval secesní a kubistický architekt Emil Králíček. Ten projektoval například dům Diamant na pražském Novém Městě nebo ikonickou kubistickou lampu na Jungmannově náměstí. Uplatnění kubistických prvků v sakrální stavbě je jedinečné v celosvětovém kontextu.

Kubistické prvky jsou patrné hned při příchodu ke kapli na jejím zevnějšku. V kostelíku se ale dochoval i jedinečný kubistický interiér. Jako poslední se do kaple přistavěla její zvonice v roce 1938 podle projektu architekta Bohumila Kozáka. Zvon do ní darovali švýcarští evangelíci. Kaple spolu s kubistickým kostelem v Pečkách jsou našimi sakrálními architektonickými skvosty kubismu.
V rámci plánované asanace Žižkova hrozilo kapli zbourání, v prostoru kostela měla jít výpadová silnice z Florence. Naštěstí v 70. letech docházelo k útlumu bourání na Žižkově a místnímu faráři se podařilo kapli zachránit tím, že byla v roce 1975 prohlášena za Národní kulturní památku. Od roku 2006 prošla stavba v několika etapách generální opravou.
Kostelík se nyní využívá na bohoslužby, různá společenská setkání, ale i koncerty a výstavy. V létě bývá také otevřený při Noci kostelů.

(Z internetových zdrojů.)