BETLÉM A BETLÉMY

Betlém, místo narození Ježíše Krista. Co nás jako první v Betlémě přivítá? Zcela jistě zvonice desítek, ne-li stovek kostelů, které tady za staletí postavili zástupci různých křesťanských církví. Ten nejdůležitější kostel je na náměstí Jesliček a jmenuje se Bazilika Narození Páně. Pod tímto křižáckým kostelem, který připomíná pevnost, se nachází systém přírodně vytvořených vápencových jeskyní, ze kterých jedna je označována jako místo narození Ježíše Krista. Nachází se přímo pod hlavním oltářem a je to místo opravdu posvátné. Přesné místo narození označuje čtrnácticípá hvězda a nad ní lampy, představující různé křesťanské denominace z celého světa. Panna Marie po narození uložila své děťátko do jeslí, které mají svou vlastní kapličku v té samé jeskyni. Hned vedle tohoto svatého místa je kostel sv. Kateřiny, odkud se vánoční bohoslužby vysílají i do evropských zemí. Před kostelem je vždy o adventu postaven velký vánoční strom, ozdobený světly.
Betlém, ležící v regionu pod palestinskou správou, není žádným velkoměstem, byť v jeho aglomeraci žije téměř sto tisíc lidí. Udržel si ráz příjemného vánočního městečka, kde návštěvníky vítají na každém kroku z olivového dřeva vyřezané betlémy. Dřevořezbě se obyvatelé Betléma, zejména ti křesťanského vyznání, věnují již dlouhá staletí, protože tak dlouho již trvají poutě na toto místo. Kromě suvenýru z voňavého olivového dřeva stojí za to ochutnat v Betlémě panenský olivový olej a místní víno, které se vyrábí pod záštitou kláštera Cremisan. Tolik z nabídky cestovní kanceláře.

Jenže - dostat se do Betléma, rodiště Ježíše Krista, v této době není téměř možné. Ale i u nás máme řadu míst, která mají název Betlém a můžete je tak bez problémů navštívit. Vybrali jsme namátkou tři méně známá:

- Betlém je osada a základní sídelní jednotka obce Mnich v okrese Pelhřimov. Nachází se 7,2 km západně od Kamenice nad Lipou a 26 km jihozápadně od Pelhřimova. Kolem Betléma prochází silnice III/12824, vedoucí z Mnichu do Bohdalína.

Pramení zde bezejmenný potok, který se vlévá do Dírenského potoka, pravostranného přítoku řeky Lužnice. Východně se nachází 647 m vysoký bezejmenný kopec. Je zde registrováno 17 čísel popisných.

- Vodní mlýn Betlém představuje cenný areál venkovského roubeného podrybničného mlýna z počátku 19. století (po roce 1806), s drobným hospodářským příslušenstvím a s dochovaným technologickým vybavením z doby od 2. poloviny 19. století do 20.–30. let 20. století.

Areál stojí na samotě pod hrází rybníka Lačnov asi 1 km jihozápadně od centra obce Zálší v okrese Ústí nad Orlicí. Areál je od roku 1981 chráněn jako kulturní památka.

Jádrem mlýnského areálu je obytné stavení s mlýnicí, situované rovnoběžně s hrází. Ve mlýně se zachovalo vybavení, byť ne v původní podobě, kromě mlýnského kola. Zachován je rovněž mlýnský náhon. Vedle budovy se nachází nevelká stodola se sedlovou střechou a bedněným štítem, s bránou. Mezi mlýnem a stodolou se nalézá drobná zděná užitková stavba spojující funkci prasečího chlívku a kurníku v patře; chlívky jsou kamenné a klenuté.

- Betlém je také přírodní památka poblíž obce Pasohlávky v okrese Brno-venkov. Z východu navazuje na chráněné území Dolní mušovský luh. Památka vznikla v místě vytěžené štěrkovny sloužící pro stavbu hrází novomlýnských nádrží. Následně se stala studijní plochou Přírodovědného oddělení Moravského zemského muzea v Brně. Důvodem ochrany je zachování typické bažiny i aluvia řeky Jihlavy a lužního lesa.

(Za použití internetových zdrojů.)