OCHRÁNCI ŘEMESEL
Jan Roda

Jako úctu k tradicím lze chápat přetrvávající obyčej, který uctívá patrony – světce za ochránce tradičních řemesel. Volba postavy ochránce nebývala náhodná. Většinou se přihlíželo k životním osudům patrona, jeho povahovým vlastnostem a zásluhám. Nejednou se zohlednilo datum jeho svátku. Příkladem volby patrona může být sv. Isidor Madridský, zbožný čeledín, který myslel na chudé. Na památku se stal ochráncem zemědělců.
Ne jinak to bylo se sv. Františkem s Assisi, na kterého bylo v loňském roce často vzpomínáno. V jeho zbožném životě bylo období, kdy se rozhodl názorně poukázat na chudobu, do které se narodil Ježíš Kristus. Scénické přiblížení události při půlnoční mši se stalo natolik pozoruhodné, že dnešní přátelé betlemářské tradice považují sv. Františka za svého patrona. Jeho postava je výtvarně zpracovávána a objevuje se samostatně i v betlémech. Je škoda, že při této jisté glorifikaci je zapomínáno na světce Kajetána z Thieny, který žil v posledních létech v Neapoli. Byl to právě on, který se ve čtyřicátých létech 16. století zasloužil o stavění betlémů v podobě, jak ji známe dodnes. Zatím patronem ještě není, ale stát se jím může.
I když je řezbářství váženou profesí, o jejím patronovi se mnoho nehovoří. Kdo je považován za ochránce řezbářů? Není to nikdo jiný než sv. Wolfgang. Byl to ve své době slovutný učitel, později kněz, misionář a biskup v Řezně. Žil v desátém století a má zásluhu o ustanovení pražského biskupství v roce 973. Vyvíjel horlivou reformní činnost, pečoval o chudé a dbal na kázeň v církvi. K jeho životu se váží četné legendy, jmenovitě k době, kdy žil v Solnohradsku a zakládal kostely. Jistě se uměl ohánět i tesařskou sekyrou. Místo pro kostel prý vybíral tak, že hodil sekerou. Kde se zasekla, tam se stavělo. Místo, kde je postaven kostel zasvěcený sv. Wolfgangu v obci Wolfgangsee, je opravdu půvabné. Krásně se zrcadlí na hladině Ammersee. Jeho poustevna na Falkensteinu byla nedaleko. Tak nějak se dostalo dřevorubcům, tesařům i řezbářům jejich ochránce.
Pojedete-li někdy od našich hranic z Dolního Dvořiště na jih, zastavte se v Kefermarku v místním kostele. Jeho hlavní oltář je nádherná řezbářská práce od neznámého mistra, který později ovlivnil jihočeské řezbáře Mistra Oplakávání ze Žebráku a Mistra Oplakávání ze Zvíkova. Samotný kostel je zasvěcen sv. Wolfgangu. Patron řezbářství má opravdu nádherný křídlový oltář!