NAŠE ZNÁMKY S BETLÉMSKÝM NÁMĚTEM

Jiřina Hánová

Navazuji na zajímavý článek pana Duška o prvních betlemářských známkách (Betlemář č. 90) s tím, že já je chápu právě jako vánoční (tedy ne nutně betlém), ostatně Rakušané a Němci je tak označují.

Ve své nevelké sbírce z celého světa mám samozřejmě ty vydané v Československu a za nejstarší vydání považuji známku Ernesta Zmetáka Traja králi. Bylo mi sice vždycky divné, že tento námět mohl vyjít už před rokem 1989, ale nikdy jsem kromě údajů na známce samé víc nezjišťovala, až teď.
Autor obrazu - námětu žil na Slovensku (1919-2004). Je znám jako malíř, ilustrátor a grafik se zájmem o lidovou kulturu. Známka podle obrazu Traja králi nebyla míněna jako vánoční, byla součástí série Čeští a slovenští grafici a vydána roku 1966. O žádné jiné naší známce jakkoli chápané "vánočně" před r. 1990 nevím. Jako první vánoční vyšla pak rozměrem i zobrazením malá tmavomodrá se shlukem chalup kolem kostelíka a znovu Tři králové, autoři Strnadel, Kovařík a známý rytec r.1991 Herčík. Možná ani za vánoční všeobecně považována nebyla, ti tři králové mají na hlavách východoslovenské nebo západoukrajinské koruny v podobě tradičních kornoutů. Třetí známkou by mohla být z roku 1992 s kometou a anděly hrajícími na hudební nástroje.
Po roce 1989 už pravidelně následovala více nebo méně zdařilá pojetí vánočního tématu, kdy asi nejvíc údivu sklidila známka se záhadným kráčejícím půlměsícem na podpatcích za 5,40 korun. Vydán byl také arch 18 známek s písmenem A s několika náměty, které k uvedeným možnostem, co považovat za vánoční známku, pro nepřehlednost zpracování námětu nedokážu. Ostatně jej považuji za příznak konce pohlednic s jakýmkoli námětem na známce pro neúnosnou výši porta, zejména pro nás seniory, co jsme našim vrstevníkům, často až na třiceti pohledech, oznamovali, že jsme ještě naživu.

Bohumil Dušek

Ještě bych rád článek paní Hánové trochu doplnil. V roce 2004 přišel filatelista Ing. Kubista s nápadem vydat album známek s betlémským námětem z celého světa. Měl velké sbírky a filatelistickou knihovnu včetně mnoha katalogů, tak plánoval, že by postupně tyto známky vyhledával v jednotlivých zemích. To by byla přímo sisyfovská práce, tak nakonec zvolil internet. I tak mu pomáhalo několik kolegů. Do začátku připravil dva díly – první byla Evropa se státy, kde byly betlémy populární, druhý Jižní Amerika, která je vzhledem k převládajícímu katolicismu velkým zdrojem betlémů. Po domluvě s organizátory celosvětové betlemářské konference, která se u nás konala, nechal natisknout několik desítek obou dílů a poskytl je k volnému prodeji pro návštěvníky konference. Z důvodů, které neznám, se alba do prodeje nedostala a všechny výtisky se mu vrátily. Těžko se mu podařilo prodat alba tak, aby se aspoň zaplatily náklady, a chuť do dalšího pokračování ho přešla.
Součástí prvního dílu byly i známky naše a na ukázce z katalogu níže můžeme vidět, že jeho poznatky o první známce byly stejné jako autorky předešlého článku (modrá čísla u známek jsou čísla filatelistického katalogu Michelin).
Po vzniku České republiky vycházely vánoční série, ve kterých byly nepravidelně známky s betlémským námětem. Další vánoční známky obsahovaly např. vánoční stromek, svíci apod. Viz další článek, kde jsem se pokusil nalézt známky s námětem betléma v České republice, i když některé obsahují pouze prvky betléma, ne betlémy celé (doufám, že jsem našel všechny).

Přehled poštovních známek v ČR s betlémským námětem

1996 Svatá rodina - biblický výjev podle lidové kolorované dřevořezby Josefa Heji z Halenkova na Vsetínsku. Kresba je doplněna textem BETLÉM Z DINOTICE.

1998 a) Venkované spěchající s dárky do Betléma. b) Anděl, vznášející se nad zasněženou vesničkou a zvěstující Ježíšovo narození.

1999 Ježíšek s ovečkou a beránkem, kresba s veselou nadsázkou a optimismem.

2000 Motiv Svaté rodiny z lidového kostelního betlému na Broumovsku.

2005 a) Poetický obrázek betléma se Svatou rodinou a zvířátky, Karel Franta

b)umělecká nadsázka svátku Tří králů - tři malí kluci převlečení za krále Kašpara, Melichara a Baltazara letí na ocase komety.

2006 Ústřední část Krušnohorského betléma. Krušnohorský betlém má celkem dvacet postaviček vysokých 10 až 18 cm. Původně dědičný rodinný betlém, jehož autor není znám, je celoročně k vidění v Muzeu betlémů v Karlštejně.

2007 Kresba tuší a akvarel z roku 1928 znázorňující jesličky od Josefa Lady.

2010 Svatá rodina ze zpěvníku písní pro křesťanské bohoslužby - Žlutického kancionálu. z roku 1558.

2011 Betlém s Marií, Josefem, Ježíškem a zvířátky. Tato známka byla vydána a natištěna jako součást vánoční pohlednice. Autor liniové kresby Miloš Ondráček.

2014 Obrázek Josefa Lady "Betlém v zimě" z roku 1942 zapůjčený z Národní galerie Praha.

2020 Dílo Svatá noc (Betlém s ponocným) od autora Josefa Lady.

2022 Kometa nesoucí malého Ježíška. Vlasy komety tvoří pomyslná notová osnova, na které je pomocí not zapsán úryvek koledy Narodil se Kristus Pán.