INFORMACE A ZAJÍMAVOSTI

* Symetrický, bílý a tvarem připomínající loď či parník: takový je Sbor kněze Ambrože, sídelní sbor Královéhradecké diecéze Církve československé husitské v Hradci Králové. Navrhl jej architekt Josef Gočár a slavnostně otevřen byl v roce 1929. Podobně výjimečné jako samotná stavba jsou tři keramické betlémy profesionálního umělce Františka Juračky. Ten největší, modrobílý a pozlacený, má přes 220 figur a jde o největší pohyblivý keramický betlém na světě. Nabízí fantastickou podívanou: betlém svítí a hraje, postavičky se otáčejí, a navíc tu najdete vtipné detaily, které do biblického příběhu vlastně nepatří. Populární je zejména čůrající chlapeček anebo rybář, který má v ruce džbánek a je jasné, že trošku přebral.
V roce 2009 vznikla myšlenka umístění zvonohry – koncertního nástroje - do věže sboru. Bude se jednat o jediný hudební nástroj tohoto druhu v ČR. Postupně dobrovolní dárci přispěli na 50 zvonů a jejich srdcí, klaviaturu zvonohry a další komponenty zvonohry. Věž prošla stavebními úpravami a je připravena pro postupné vsazování nástroje do věže a jeho kompletaci. Zvony jsou k vidění ještě stále i s možností si na ně zahrát nyní v kostele. V jubilejním roce 2025 – kdy Hradec Králové bude slavit 800 let od svého vzniku – zazní první z chystaných koncertů na zvonohru.

* V Lošticích na Šumpersku, které prosluly výrobou syrečků, by se surovina pro výrobu betlému hledala snadno, ovšem zdejší jesličky jsou výjimečné něčím jiným. Řezbář Jaroslav Beneš je sice už od roku 1994 tvoří klasicky ze dřeva, raritou však je, že několik desítek z více než 300 figurek připomíná osobnosti pocházející z Moravy nebo spjaté s městem a okolím. Vedle malíře Alfonse Muchy či zápasníka Gustava Frištenského tu můžete objevit i zločince Kajínka prchajícího z nedaleké mírovské věznice. Houslový klíč v rukou figurky Leoše Janáčka byl dokonce zhotoven z jabloně, kterou sám skladatel zasadil.