VEDLEJŠÍ SCÉNY VE VÁNOČNÍCH JESLIČKÁCH

Jan Roda

Ve starších číslech časopisu Betlemář jsme nemalou péči věnovali jednotlivým postavám, které tvoří v jesličkách vánoční betlém. V několika následujících kapitolách bychom rádi upozornili na vedlejší scény, které se sice vyskytují méně často, ale mají svůj význam a myšlenku, kterou je dobré rozpoznat. Jen povrchní pohled proměňuje pak betlémy na pouhé dekorativní předměty, a to nechceme dopustit.

Liturgický kalendář snad každý den připomíná některou událost, zapsanou v bibli. Některé, důležitější, spadají do období 24.12. až 2.2, kdy jsou jesličky vystaveny. Tvůrci jesliček tato biblická poučení znali a uměli je proměnit v drobná jesličkářská dílka. Ta pak byla vkládaná do základní sestavy a klasické jesle obohacovala.

Útěk do Egyptaa Vraždění nevinných dětí v Betlémě

Oba biblické příběhy jsou zaznamenány v Matoušově evangeliu v části Mt. 2, 13 a Mt. 2, 16 a dále. Liturgický kalendář připomíná tyto události 28.12. každého roku.

"Útěk" výtvarnou formou zobrazuje Svatou rodinu, která narychlo opouští svůj dočasný domov a s pomocí oslíka se vydává na namáhavou pouť přes Negébskou poušť do Egypta (viz obrázek). To vše proto, aby unikli vražedné choutce vládce Herodesa, který chce zabít malého Ježíška. Vidí v něm krále Židů, ohrožení své moci. Prchající trojici tvůrci zachycují tak, že P. Marie se veze na oslíku, v náručí má malého Ježíše. Sv. Josef vede osla, někdy nad Rodinou poletuje anděl ochranitel.
Pouť to byla rozhodně náročná a plna nástrah. Tvůrčí fantazie ani zde neměla hranic. Známe betlémy, kde v křoví na Svatou rodinu čekají lapkové, zobrazení odpočívající Rodiny bývá méně časté. Viděl jsem i scénku, kde P. Marie na cestě přepírá v potůčku plenky. Někde, kde se v průběhu svátků přestavuje betlémská scéna, Útěk do Egypta bývá posledním obrazem. Mezi králickými řezbami je skupina Útěk do Egypta vyhledávanou. V Praze u sv. Jakuba mají krásně vyřezanou Svatou rodinu na útěku, ale tuto tyrolskou řezbu do betléma nestaví, odpočívá v depozitáři.

"Vraždění" je doprovodný obraz, umísťovaný nyní do jesliček jen sporadicky. Námětem je historická událost, kdy Herodes poznal, že mudrci mu neprozradí místo narození Ježíška. Proto kázal povraždit všechny chlapce mladší dvou let. Nastal vskutku masakr, kterému podlehlo v okolí Betléma tisíce nevinných děcek. Pro připomenutí uctívá katolická církev 28.12. jako den památky nevinných dětí.

Naše betlémy jsou vesměs radostná díla. Instinktivně se bráníme připomínat v nich zlo, nespravedlnost i bolest. Ale život je rozmanitý. Střídají se dny nesmírné radosti, ale též bezmezného žalu. I dnes vidíme filmové záběry trpících nevinných dětí, dále pak i těch, které jsou na útěku. Ze soucitu k nim bych zařazoval do jesliček alespoň "Útěk do Egypta". Scéna koncentruje všechno to utrpení nevinných. Vnímejme ho a zamysleme se!