PĚŠÍ VÝLET NA KARLŠTEJN
Jan Roda 

Pětadvacáté výročí otevření Karlštejnského muzea betlémů přímo vybízí k jeho návštěvě. Většina z nás, kteří toto pečlivě vedené muzeum navštívili, přijela na Karlštejn autem, nebo vlakem. Nic proti tomu, ale známe ještě jednu možnost přístupu a o tu se s vámi dovolíme podělit.

Výlet podnikneme vlakem v kombinaci s chůzí. K nezapomenutelnému prožitku v samém muzeu přidáme trochu zdravého pohybu. Osobním vlakem odjedeme z nádraží Praha - Smíchov a vystoupíme na zastávce Zadní Třebáň. Vlak dále pokračuje do Berouna. Před stanicí se napojíme na značenou turistickou cestu, která směřuje na Karlštejn. Je před námi cesta v délce cca 3, 5 km, kterou ujdeme za hodinu a čtvrt - nemusíme pospíchat. Vnímavý poutník si všimne, že kráčí po trase E 10, což je Svatojakubská cesta. Co na tom, že jdeme opačným směrem, než poutníci do Santiaga de Compostela!

Naše kroky míří po mostě přes Berounku a dále obcí Hlásná Třebáň. Až budeme ve třetině cesty, budeme mít obec za sebou a polní cesta nás přivede ke kapličce a památné lípě. Otevřou se nám zajímavé pohledy do údolí Berounky a navíc uvidíme svah, který přináleží karlštejnským vinicím.

Až vystoupáme do sedla nad obcí Karlštejn, budeme mít za sebou necelých 2,5 km a zdolané převýšení 122 m. V těch místech se nám otevře čarovný výhled na hrad Karlštejn. Věřte, že je to neokoukaný a opravdu krásný pohled orámovaný nedotčenou přírodou. No, nedotčenou, jak se to vezme. Nedaleko cesty je lavička se stolem pro odpočinek a posilnění.

Z tohoto místa již jen klesáme do horní části obce Karlštejn. Na rozcestí se dáme vlevo a za chvíli stojíme před vstupem do Muzea betlémů na Karlštejně. V pravé části, v budově bývalé fary, je vlastní expozice, součástí areálu je i prodejna upomínkového zboží a útulná kavárna s příjemným posezením. Co si více může betlemář přát!

Po prohlídce můžete pokračovat hlavní ulicí směrem k řece. Budete míjet řadu restaurací. Asi se nespletete, když si dáte oběd hned v první z nich, vlevo od ulice. Místní komunikace vás přivede k Berounce, kterou musíte po mostě překonat. Vlakové nádraží je na druhé straně řeky. Od muzea je to asi 25 minut chůze.

Autor návrhu výletu vám přeje hezké počasí a mnoho krásných prožitků!